Niezwykły Houellebecq , obnażający pustkę konsumpcjonizmu i całą prawdę o człowieku w piekle kapitalizmu, szczery do bólu, ale jakże prawdziwy…

“Uległość” to powieść wieszcza, brzmiąca jak memento, ale także stawiająca szereg pytań i pobudzająca do przemyśleń. Poniższa notka nie jest więc stricte recenzją, ale także efektem moich dywagacji na jej bazie. Jedno z pytań, jakie stawia M.H. to czy rzeczywiście Islam ma do zaproponowania współczesnemu człowiekowi więcej niż demokracja, niż ma komunizm? M.H. w swojej powieści przeciwstawia rozkład ideowy społeczeństwa zachodniego w dobie laicyzacji, ateistycznego materializmu, pławiącego się w luksusie niedostępnym dla większej części ludzkości. Zachodnia cywilizacja skazana jest tu na zagładę, gdyż odchodzi od wszelkich idei, religii, tradycyjnego modelu rodziny, co wywołuje zagubienie nawet u skrajnych racjonalistów. “Jako typowi przedstawiciele wyżu demograficznego pozostali niezłomnymi egoistami” – opisuje rodziców głównego bohatera. Kościół katolicki pogrążony w mizogini, korupcji, rozwiązłości, aferach pedofilskich, odrzucający rozwodników, ludzi w odmiennej seksualności nie jest atrakcyjny już nawet dla tej garstki katolików, jakich jeszcze skupia. Wiara w Boga jawi się jako jedna z największych skaz ludzkości, ale też paradoksalnie najtrwalsze spoiwo. Czy więc Islam może być odpowiedzią na zagubienie ludzi w społeczeństwach zachodu? Być może więc Eurabia, byt ponadpaństwowy, potężniejszy niż UE pod znakiem półksiężyca będzie odpowiedzią na dominację Chin. Wszakże obserwujemy na co dzień, jak UE staje się ideową wydmuszką, organizmem nastawionym na konsumpcję, autodestrukcyjnym organizmem gotowym już na zainfekowanie, na przejęcie nad nią władzy. Islam jest na to gotowy, jak wirus Covid…

“Serotonina”, to opowieść której nie polecę “do poduszki”. Autor nie słodzi tu w żadnym momencie, a powieść zostawia w ustach smak gorzki, słony, a nawet nieco kwaśny. To ballada o autodestrukcji, od której nie ma ucieczki innej niż ułuda. Urzekają mnie jednak przemyślenia autora na temat więzi międzyludzkich, ich wagi, roli w naszym życiu, o istocie uczuć i o ich przemijaniu. M.H. jest szczery i bezwzględnie precyzyjny ukazując jak świat bohaterów zmierza do upadku, stawia ich w sytuacjach bez wyjścia, a gdy nawet zdobywają się oni na działanie, skutki tego są dramatyczne. Główna postać nie jest jednak jednostką aktywną, wybiera raczej onanizm niż związek. Jest jak liść niesiony przez rzekę błota. Nie ma wpływu na swój los. Jest więźniem świata, którego “celem jest maksymalne ograniczenie możliwości życia człowieka”. Miłość w ocenie bohatera jedynie u kobiet jest siłą twórczą, gdy u mężczyzny jedynie aktem płciowym. Mowa zaś jest przyczyną podziałów i nienawiści.

“Platforma”; jest opowieścią o spełnionym marzeniu o szczęściu człowieka samotnego i na wskroś przeciętnego, który przypadkowo spotyka osobę, która go pokochała, a na dodatek uczyniła jego życie wspaniałą przygodą. Ten niezasłużony dar ma jednak swoją cenę. Szczególnie, że bohater przesiąknięty zepsuciem zachodu sprowadza miłość do aktów płciowych, realizując konsumpcyjną wizję seksualnego spełnienia, jako substytutu bliskości, z czego za jego sprawą korzystają inni, jemu podobni, którzy nie mieli tyle szczęścia. Brak w bohaterze dojrzałości, jak w każdym z nas, wychowanym w inkubatorze cywilizacyjnym zachodu. “Nie wierzę w teorię, według której stajemy się naprawdę dorośli dopiero wtedy, gdy umierają nasi rodzice; nigdy nie stajemy się naprawdę dorośli” – pisze już na wstępie. Tej dorosłości i samoświadomości wcale nam też nie trzeba; “świadomości samego siebie nabieramy poprzez relacje z innym człowiekiem, i to właśnie sprawia, że ta relacja innym człowiekiem staje się nie do zniesienia”, stwierdza z dziką szczerością. W opisach scen erotycznych M.H. daje popis kunsztu pisarskiego, jakiego próżno szukać w “50 twarzy Greya”, jest niebanalny i zmysłowy, jednak u niego mają one nieporównywalnie głębokie znaczenie i w istocie tchną smutkiem. “Ja sam nie miałem nic przeciwko temu, by seksualność stała się jedną z dziedzin gospodarki rynkowej”, wyznaje bohater. Powieść nie może wreszcie skończyć się inaczej jak upadkiem. A ramieniem losu jest fundamentalizm religijny. Religii równa jest bowiem tylko hipokryzja zachodniej demokracji.

John Steinbeck – bardziej amerykański niż Ameryka.

Steibeck w “Na wschód…” rysuje swoich bohaterów bez pośpiechu, w różnych kontekstach i zestawieniach, jakby bawił się tym, co wyjdzie z takiej układanki. Jego postacie są wyraźne, niekiedy – w mojej opinii – kreślone zbyt grubą kreską, jednoznaczne i nawet upływający czas nie zmienia ich charakterów, jakby życie ludzkie było raz na zawsze określone w swoim kształcie, a raz podjęte wybory determinowały cały los. Samuel Hamilton zgłębiający wraz ze sługą Li tajemnicę wolnego wyboru, jako daru od Boga i sam próbujący owej zmiany nie zaznaje szczęścia i spełnienia, a sługa Li podejmujący próbę zmiany również ponosi klęskę, a szczęście przynosi mu dopiero powrót do dawnej roli. Czarny charakter powieści – demoniczna Kate – nie wierzy wręcz, że człowiek może wybrać dobro. A prawdziwymi ofiarami wyborów Adama i Kate są ich synowie. Wybór, ów “timszel” jest człowiekowi dany, aby odróżnić go od zwierzęcia, lecz niełatwo z tego daru skorzystać. Na swoje ścieżce można jednak odnaleźć anioły, takie jak Li dla Adama, czy Kaleba.

Jeśli ktoś uważa Amerykę za kraj mlekiem i miodem płynący, za oazę szczęścia, krainę nieograniczonych możliwości i obietnicę przygody, to ta książka ukaże mu Amerykę prawdziwą, której dzisiejszy obraz rodził się w pocie, w rozgoryczeniu, we łzach i w gniewie. Jeśli ktoś uznaje amerykański kapitalizm za ustrój dający ludziom spełnienie ich oczekiwań i nadziei, to Steibeck ukaże mu zupełnie inną twarz tego ustroju. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma; mówi porzekadło i tutaj, jak na dłoni widać jego sens. Szczególnie my, Polacy nosimy często w głowach zakłamany obraz Ameryki, barwną wizję z filmów i musicali, ze stron powieści Karola Maya, jako marzenie brzmiące rock’n’rollem, przeciwieństwo komunistycznego zniewolenia. Nic bardziej błędnego. Tak samo, jak nasza wolność, tak i wolność w USA rodziły się w bólach, w głodzie i niesprawiedliwości, w wyzysku i kłamstwie. I nie zostały wywalczone raz na zawsze. Tam, jak i tutaj w Polsce, prawdziwie wolnym może czuć się ten, kogo na ten luksus stać, a gdy nie stać, piramida potrzeb spłaszcza się. Oto prawda o naszym świecie, o nas samych. Steibeck pisze o prawdziwych ludziach, odważnych odwagą codzienną, szarą i banalną, mających nadzieję, jakkolwiek byłaby krucha – o prawdziwych bohaterach Ameryki.

“Była raz…” to zbiór relacji, reportaży pisanych przez korespondenta wojennego jakim autor był naprawdę. Druga wojna światowa w Europie zapewne nie była dla niego zdarzeniem tak odległym, nierzeczywistym, mitycznym, jak dla dużej rzeszy amerykanów, bo płynęła w nim przecież niemiecko-irlandzka krew. A jednak już tytuł brzmi jakby napisał baśń. Wbrew temu u Steibecka nie ma miejsca na martyrologię, odmitologizowuje wojnę, pokazując bohaterów, którzy nadają światu pozory normalności, albo wręcz cwaniaczą, wykorzystując sytuację. W trakcie lektury uderzające było dla mnie jak doświadczenia wojenne Amerykanów, czy nawet Anglików są różne od polskich. W zestawieniu z piekłem wojennym ze wschodniej Europy, wojna na zachodzie to niemal zabawa. Szczególnie zaś dla Amerykanów. Znamienny jest cytat “mówi się nie bez słuszności, że jeśli Niemcy walczą o panowanie nad światem, a Anglicy dla obrony Anglii, to Amerykanie biją się dla pamiątek…”. Niezwykle ciekawy jest reportaż “Kształt świata”, gdzie autor pisze o strachu przed tym, co będzie po wojnie, który nęka jego towarzyszy, gdzie to wielkie korporacje i bankierzy ustalają reguły gry.

W “Bomby poszły” mamy zaś czystą reklamę służby w lotnictwie, szczególnie w eskadrach bombowców B-17. Propaganda agitacyjna w czystej formie, po której nie pozostaje już nic innego jak się zaciągnąć! Zostać lotnikiem – choćby na te kilka tygodni do… zestrzelenia.

“Myszy i ludzie”, to opowieść o marzeniach i o tym, jak trudna jest ich realizacja, choć do szczęścia wystarczy niekiedy bardzo niewiele. Czasem jedyne, czego potrzebujemy, to mieć obok kogoś bliskiego. Bohaterowie tej powieści mają za sobą gorycz rozczarowań, a każdy kolejny dzień jest dla nich polem zmagań o skrawek nieba, a kiedy szlak znaczą już tylko rozczarowania rozwiązaniem staje się śmierć.

Wynurzenia kwietniowego frustrata.

15. kwietnia 2021

“Żółkiewski z husarią” W.Kossak

Witam Was w ten zimny i deszczowy czas! Kiedy odpalamy FB pojawia się ten komunikat “O czym myślisz?” I kusi to, kusi aby wylać swoją frustrację. I ulegam. A więc do dzieła!

Pogoda w kwietniu nas nie rozpieszcza. Wiosna mrugnęła oczkiem dwa razy i się schowała. Na południu Polski znów pada śnieg, a w całym kraju niezmiennie 3-5 stopni Celsjusza, tak jakby wszystkie złe siły się sprzysięgły, aby nas pognębić. Po cóż nam piękna pogoda, można by rzec, jeśli i tak hotele, puby, bary, restauracje są pozamykane, ale myślę, że po tym depresyjnym pierwszym kwartale przydała by się iskierka optymizmu.

Na siłę można go szukać w nadziei na szybkie szczepienia, choć cała propaganda sukcesu wydaje mi się dość naciągana. Kiedy nasz rząd rysuje coś w różowych barwach (nigdy nie w tęczowych!) zaczynam być podejrzliwy. Szczerze mówiąc, nie wierzę w to, że nagle pojawią się u nas owe miliony szczepionek, uruchomione zostaną punkty drive-thru, przejdziemy do szczepień w firmach i na ulicach i do lipca pożegnamy Covid na dobre. Za piękne to, by było prawdziwe. Czy jestem nadmiernie sceptyczny? Może.

W piosence “I don’t believe You” czarująca głosem Pink.

Ja, wg informacji z gov.pl będę miał możliwość zapisania się 22 kwietnia, ale sama data przyjęcia pierwszej dawki nie będzie pewnie bliska. Będę czekał niecierpliwie. Kilkoro moich znajomych, młodszych ode mnie przyjęło już swoją pierwszą “porcję szczęścia”, ale nie brakuje też sceptyków. Szanse, że powstaną powikłania są wprawdzie większe niż wygranie „szóstki” w Lotto (1:13,9 mln), ale już w „piątkę” celuje jeden na 50 tysięcy. W Polsce na ciężkie powikłania po przyjęciu jest szansa jedna na 250 tyś. No to pytanie; ile razy trafnie wytypowałeś/wytypowałaś „piątkę” w Lotto? Ci, którym się udało więcej niż raz niech się mają na baczności!

Biocratic “Prize money” – fajny chill.

Większy problem jest ze skutecznością szczepionek. Najlepsze noty ma preparat Pfizera – ta marka zobowiązuje 🙂, nieprawdaż? – to 92%, gdy Chiński Sinopharm gwarantuje jedynie w 50%, że po zarażeniu się przejdziemy chorobę lekko, bądź w ogóle. Rzecz nie jest oczywiście taka prosta, bo jest jeszcze kwestia mutacji, ale w tym przypadku zachęcam do poszukania informacji w necie.

Biorąc pod uwagę ilość zgonów – w Polsce to ponad 60 tysięcy (682 dziś!), na świecie zaś 2,9 mln – to jednak zdrowy rozsądek górą. Ja się zaszczepię. I nie zrozumiem tych, którzy myślą inaczej. Myślą tak zwykle dopóki dramatyczne skutki choroby nie dotkną ich samych lub ich bliskich, czy znajomych. Nie życzę nikomu!

…o szczepieniach kabaret Moralnego Niepokoju i ich Sztab Kryzysowy.

W cieniu walki z pandemią rozgrywają się inne skandale i skandaliki, bo zarówno nasz rząd, jak i opozycja nie pozostają bezczynni i kręcą się w swoim chocholim tańcu, warzą obrzydliwy Polski Bigos na miarę swoich ambicji i wypaczonego poczucia obowiązku, wiedząc zawsze najlepiej, co jest dla narodu dobre, a co złe. I niechby taki jeden z drugim Rzecznik Praw Obywatelskich, czy inny Marszałek Senatu śmiał skrytykować władzę, to się go usunie, uciszy, albo zeszmaci w mediach. A że to niekonstytucyjne to co? Władza konstytucji się nie boi, tak jak i wymiaru sprawiedliwości, boć on ich. Będą posyłali Policję na kobiety, kiedy tylko im się zachce, a nieprzychylnych sędziów roześlą po Polsce, w Trybunale ogłoszą przez swoich aparatczyków z panią Przyłębską (znaną miedzy innymi z ustawy antyaborcyjnej), Piotrowiczem (komunistycznym sędzia opozycjonistów w czasie stanu wojennego i byłym członkiem PZPR, wciąż w dobrej formie do służenia władzy), i Krystyną Pawłowicz (hejterką znaną z prostackich wypowiedzi i ciskanych obelg) i resztą tego kolorowego zgromadzenia, co chcą i kto im się sprzeciwi?! Obywatele?! A któż to jest? Jakiś tłum bezimienny. Pan Bodnar w swojej roli będzie już tylko 3 miesiące. A potem hulaj dusza, rzecznika nie ma.

Koledzy ze Zjednoczonej (już tylko z nazwy) Prawicy – a właściwie to Jarosław K. – rozpęli wojnę już chyba z każdą grupą społeczną w kraju – rolnikami, przedsiębiorcami, kobietami, zwolennikami Polski w Zjednoczonej Europie, z ludźmi wykształconymi, w tym z nauczycielami, z klasą średnią, z samorządami… Ostał im się ino Kościół. Nawet we własnym ugrupowaniu rzucają się sobie do gardeł. Ziobro i Gowin robią co chcą, a arogancki rząd, permanentnie skłócony ze wszystkimi, z opozycją na czele, nie jest w stanie ratyfikować tak ważnego dokumentu jak Funduszu Odbudowy. Głosowanie już przełożone zostało na maj. Trwa polowanie na posłów Kukiz’15 i innych ugrupowań i liczenie „szabel”. Czy ten impas spowoduje wcześniejsze wybory? Pan nieomylny Kaczyński koncertowo spierniczył po raz kolejny…

“Miałeś chamie złoty róg” w wykonaniu Czesława Niemena, czy na zła wróżbę?

I na koniec moja obserwacja zdarzeń wokół rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jak się spodziewaliśmy w rocznicę tego dramatycznego wydarzenia jak nocna zmora, trup z szafy, wyszedł Antonii M. ze swoją wybuchową teorią. W TVP i w TV Republika w sposób nagły wprowadzono do ramówki i pokazano film prezentujący jedynie słuszny punkt widzenia, który ponoć obejrzało 1,7 mln odbiorców, a wieczorem film „Smoleńsk”. Rodzinom ofiar obie projekcje przypomniały traumę sprzed 11 lat. Brawo! Temu, że rzetelne śledztwo nie zostało przeprowadzone winna jest oczywiście poprzednia władza z Tuskiem na czele, przy czym Macierewicz zapomina ile lat to PiS jest u władzy. No i co się wydarzyło w tym czasie? Raport ma być przyjęty w kwietniu. Ale którego roku? Żyjemy od rocznicy do rocznicy, gdy pojawiają się informacje o kolejnych niepodważanych dowodach zamachu. Kolejnym krokiem będzie teraz wypowiedzenie wojny Rosji. Czy znów, jak w 1610 staniemy na Kremlu. Hej, a który to z wodzów jest na miarę hetmana Żółkiewskiego? Może Obajtek – on się zna na wszystkim. Albo Morawiecki – on był już przecież postacią w czasie stanu wojennego… Albo sam pan Kaczynski – bohater Polski Walczącej i podziemia antykomunistycznego.

“Winged Hussars” zespołu Sabaton opowiada wprawdzie o glorii spod Wiednia, ale polska husaria budziła taki sam strach w szeregach moskali.

A więc na koń! Na koń!

Co widać w szklanej kuli…

5. kwietnia 2021

Mrówki niezmordowanie przy pracy. Dla nich wiosna już się zaczęła.

Święta i po świętach! Nawet pogoda o tym przypomina. Gdy piszę ten tekst za oknem śnieżyca. Nawrót zimy. Może to chwilowe – oby! Z drugiej strony, tegoroczna Wielkanoc była pierwszą ciepłą (no, w miarę), po kilku latach, gdy lepiliśmy śniegowego zajączka. Taki mamy klimat, jak arogancko mawiała niegdyś Elżbieta Bieńkowska (minister rozwoju w rządzie D. Tuska) zasiadająca dziś w Radzie UŚ. Ale nie o tym. Sobota i niedziela były naprawdę przyjemne i wykorzystałem je na spacery, bo nie ma nic lepszego na osłabienie i zmienne stany świadomości na przedwiośniu. A wy? Zafascynowała mnie determinacja mrówek, które nie zważają na kaprysy natury, zmienność rządów i orientacji politycznych, światopoglądy i nie poddają nic do dyskusji, a najwyraźniej już wyczuły wiosnę.

“Walking in the forest” Brian Crain – coś pięknego!

A z wtorkiem czeka nas powrót do codzienności, którą mimo wszystko trudno będzie nazwać szarą. Zbliża się bowiem rocznica smoleńskiej katastrofy. Rocznica, która jak żadna inna porusza Polaków, rozgrzewa krew, rozpala głowy i dzieli, dzieli, dzieli… zamiast łączyć. Antonii Macierewicz, główny orędownik wersji o zamachu, ogłosił w Radiu Maryja publikację nowego raportu. Kto okaże się winny i czego? Poznamy niedługo. Stary raport okrył się kurzem, film „Smoleńsk” pomimo nagród hitem się nie stał, a wrak jak stał u Ruskich, tak stoi i nie widać żadnych znaków na niebie i ziemi, by rycerze Jedi z PiS wywalczyli go od Lorda RasPutina z Imperium Zła. W mojej kuli też tego nie widać.

Dla Was piosenka „Rasputin” w wykonaniu Boney M. w wersji nieco stuningowanej.

To, czego się spodziewam w końcówce tygodnia, to informacja o przedłużeniu lock-downu. Ograniczenia potrwają pewnie do maja, ale i tegoroczne wakacje są moim zdaniem zagrożone. Czarna to wróżba, ale jestem realistą. Pozostaną Zamzibar i Meksyk. Tam nie wierzą w pandemię. Taka экскурсия jednak nie jest dla każdego, choć nasza gwiazda Edzia Górniak namawia wszystkich polaków na wczasy na Hawajach (ok. 8 tyś zł/8 dni bez jedzonka). Lecimy?! Z rzeczy bardziej przyziemnych; najszybciej otwarte zostaną przedszkola i żłobki. Jaka to ulga wiedzą wszystkie mamy, szczególnie te pracujące w domu. Handlowo nastawmy się na zakupy on-line, no chyba że potrzebujemy coś z apteki, drogerii, czy z hurtowni budowlanej. Jedyną instytucją „kulturalną” na długo jeszcze pozostaną kościoły, ale tam teatr jednego aktora. Jak kto lubi. Ja wolę śledzić przeloty ptaków, np. bocianów z Afryki, choć patrząc w niebo widzę też pojedyncze samoloty. Może te lecące do Zamzibaru…

Zanzibar w czasie pandemii wg. Pawlikowskiej.

W narodowym planie szczepień pojawią się pewnie nowe elementy „ułatwiające” rejestrację, ale też złe siły zniweczą niejedną dobrą intencję naszych ministrów. Po prima aprilisowym dowcipie z nocnymi zapisami 40-latków nie zdziwię się z żadnego powodu. Ja mam termin zgłoszenia na 22. kwietnia i jakoś nie liczę, że wszystko przebiegnie bezproblemowo. Jestem człowiekiem małej wiary, wiem.

Ciekaw jestem natomiast co wywinie nasz rząd w związku z Krajowym Planem Odbudowy i klauzulami praworządności, której poszanowanie jest podstawą do odebrania funduszy od UE. Po ostatnim spotkaniu Morawieckiego z Orbanem i Matteo Salvinim raczej nie poprawią się relacje Polski z UE. Wszyscy trzej panowie zgodnie obwieścili, że Europa utraciła swe korzenie i tylko oni mogą ją zbawić i naprawić. Jeśli Morawiecki będzie tak naprawiał Europę jak Polskę, to trzymajcie się w tej Brukseli krzeseł, idzie tajfun od wschodu, Morawiecki et consortes w natarciu!

Tymczasem “Taifun” wg. Antonii. Trochę egzotycznie.

W mojej kuli widać też wyraźnie wzrosty cen (niespecjalnie to odkrywcze, zdaję sobie sprawę) – mediów (energia elektryczna +3,6%), paliw (+80 zł/1000 l benzyny 95 od początku marca), usług (ok. 2% w lutym) i żywności. Te wg GUS wzrosły średnio 3,2% w stosunku do roku ubiegłego, ale z moich obserwacji to dużo więcej, przynajmniej na wybranych artykułach np. owoce i warzywa. Inflacja, wzrost cen transportu, brak taniej siły roboczej ze wschodu do pracy w szklarniach, centrach przeładunkowych etc. i podatki, jak np. cukrowy, czy handlowy (wpływy w styczniu to ok. 200 mln zł) – oto powody. Nie będzie lepiej. I jeśli te pieniądze rzeczywiście poszłyby na dofinansowanie służby zdrowia (ustawa 6 procent PKB) nie miałbym z tym kłopotu, ale raczej posłużą do zasypywania dziury budżetowej i dalszego finansowania programów rozdawnictwa społecznego, bo to warunkuje władzę PiS i daje im głosy wyborców. Na NFZ wpływy budżetowe są nadal na poziomie 3,9%. Taka ciekawostka.

“Black Hole Sun” Soundgarden, genialny kawałek! Z koncertu.

1 kwietnia wystartował jubileuszowy (w 100 lat po pierwszym spisie) Narodowy Spis Powszechny, który jest obowiązkowy. Badanie potrwa 6 miesięcy. Uważajcie, bo za bojkot możecie zapłacić słoną karę 5 tyś zł. Do 30 czerwca możliwe jest samodzielne wypełnienie kwestionariusza na spis.gov.pl. Za to możecie wziąć udział w loterii z nagrodami! Inna ścieżka to zadzwonić na 22 279-99-99. W spisie podamy imię, nazwisko, płeć, datę urodzenia i numer PESEL, adres zamieszkania, wsypiemy wszystkie inne osoby, które z nami mieszkają. Zwierzyć się będziemy musieli z relacji rodzinnych, opowiedzieć o stanie cywilnym etc. Czy podane przez nas informacje będą jednak bezpieczne? Przy standardach PiS-u niczego nie jestem pewien. Dla nich to kwestia jednego zarządzenia np. że w ramach Covid należy przyjrzeć się tym i tamtym… Niby jest RODO, ale nasza obecna władza już nieraz pokazała swój szacunek do reguł i prawa. I tutaj niespodzianka, spółka „Sigma Bis” Daniela Obajtka wygrała przetarg na promocję Spisu w mediach, na co dostaną od GUS-u 2 mln zł, a to dopiero na początek. Cała kampania kosztować będzie 14,5 mln zł. Co o tym myślicie?

Tyle na dziś. Dużo zdrowia po świętach. I do usłyszenia!

Życzonka Wielkanocne.

03. kwietnia 2021

Kochani! Spokojnych świąt!

Aby słoneczko świeciło, a Wam się zdrowo żyło! Aby każdy trafił na nocne szczepionkowego zapisy i by sprawiły ulgę przeprosiny ministrów z PiS-u! Niech okręt z Polską flagą zmierza ku normalności, a mielizny, sztormy i burze niech nie tłumią w Was do bliźnich miłości!

Dla Was wszystkich Zajączek z jajeczkiem!

Amantadyna, kara na biskupów i twierdzenie Mashy Gessen.

29. marca 2021

dr. Włodzimierz Bodnar – wybawca, cy szarlatan?

Jeszcze wczoraj pisałem o tym, że nie wiadomo kiedy zostaniemy zaczepieni, że kolejne ograniczenia działają przygnębiająco na społeczeństwo i druzgocąco na gospodarkę, a dziś gruchnęła informacja o cudownym leku, którym z powodzeniem leczy się Covid-19 w Przemyślu już od roku. Amantadyna to lekarstwo używane od 60-ciu lat do walki, między innymi z chorobą Parkinsona. Skuteczność tego leku na Covid-19 potwierdzono w ponad 1000 przypadków, ale Ministerstwo Zdrowia zlekceważyło zgłoszenie tego faktu przez doktora W.Bodnara. O co więc chodzi? Może o biznes koncernów farmaceutycznych, które robią interesy stulecia na swoich szczepionkach? Stworzony popyt jest więc sztuczny? Przyglądając się reklamom w TV jasno widać, kto ma na nie najwiecej kasy (w 2018 było to 1,2 mld zł, a same leki na grypę reklamowano za 270 mln zł). Zastanawiam się w tym kontekście nad nieskutecznością organów UE w dyscyplinowaniu tychże koncernów do dostarczania zakontraktowanych ilości szczepionek. Brak kar za eksport ich poza UE jest interesujący. Nie zdziwiłbym się, gdyby za kilka lat się okazało, że grupa eurodeputowanych była zamieszana w biznes „szczepionkowy”. Może to i teoria spiskowa, ale dziwna jest niechęć do szukania alternatywnych możliwości wyjścia z kryzysu pandemicznego i leczenia osób koniecznie potrzebujących uleczenia.

Hary Styles “Medicine”, czyli lekarstwo… którym może być jak najbardziej “body shot”; tequila z solą zlizaną ze skóry partnera i limonką z jego/jej ust…

Newsem, który mnie dziś najmocniej rozbawił jest informacja o karach Watykanu dla biskupów Głódzia i Janiaka. Za tuszowanie pedofilii „bekną aż miło” – mają nakaz zamieszkania poza diecezją, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji i nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz założonej przez Episkopat „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. Ha, ha, ha! Pójdzie im w pięty! To jakby dyrektora międzynarodowej korporacji, który ma swoje wille w największych miastach świata skazać na opuszczenie wioski, gdzie dotychczas pomieszkiwał, zakazać mu pracy bez utraty wynagrodzenia, a z pieniędzy jakie dostanie w międzyczasie nakazać mu zapłatę jakiejś bliżej nieokreślonej kary. No, pogrom normalnie! Ciekawe, czy obaj biskupi pojawią się na obchodach miesięcznicy katastrofy smoleńskiej – nie za darmo oczywiście, choć naturalnie za „Bóg zapłać”, wszak to już 10. kwietnia, a zbiegiem okoliczności ograniczenia covid-owe obowiązują do 9. kwietnia. Cała rzecz byłaby komiczna, gdyby nie była tragiczna…

“Don’t let the dwvil ride” od Neala Robertsona – nie pozwólmy diabłom jeździć autami naszych serc.

Trzecim tematem, o jakim chciałbym wspomnieć jest artykuł Mashy Gessen nr. książki Barbary Engelking i Jana Grabowskiego, polskich badaczy Holokaustu „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Masha Gessen stwierdza w „New Yorker”, że Polscy ponoszą winę za śmierć 3 milionów Żydów w czasie II wojny światowej. Pani Masha jest urodzoną w Rosji żydówką żyjącą w USA. Aż dziwne, że pochodząc z tej części Europy nie pamięta, że Polska była jedynym krajem okupowanym przez niemieckich nazistów, gdzie za pomoc Żydom wymierzana była kara śmierci, tak jak za jakikolwiek opór Polacy trafiali do obozów zagłady lub byli rozstrzeliwani, a jednak to Polaków jest najwięcej pośród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, bo niemal 7 tysięcy. A to tylko udokumentowane przypadki. Historycy mówią nawet o 100 tysiącach Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. tymczasem Niemcy śpią spokojnie…

“Yiddish Song” – czyli coś z kultury żydowskiej, która była też częścią polskiej kultury przez wiele wieków, o czym można poczytać w “Księgach Jakubowych” pióra naszej noblistki Olgi Tokarczuk (książce wybitnej, choć trudnej).

Pozdrawiam!

Świat skurczony, współczynnik szczęścia i wynurzenia Budki. A wiosna wciąż czeka…

28. marca 2021

I znów świat wokół nas się skurczył. Poszarzał i się skomplikował. Zatopił się we mgle. Jednym z wielkich zagrożeń nowych ograniczeń covidowych jest w moim odczuciu poczucie beznadziei, a problemy ze szczepionkami i spóźniająca się wiosna tylko tę depresję potęgują. Gdyby chociaż było już te 15 st. C i słoneczko na niebie, gdyby śpiewały ptaki i zieleniły się żywopłoty byłoby może trochę radośniej. Na to ostatnie możemy liczyć na pewno prędzej niż na szczepienia. Na pocieszenie wstawiam jedno ze zdjęć, jakie zrobiłem w ogrodzie botanicznym w Edynburgu rok temu. Dziś w nocy przestawiliśmy zegarki, a choć spaliśmy godzinę krócej, o tę godzinę dzień będzie dłuższy. Fajnie? Spędźcie go miło.

… na przykład na dezynfekcji…

Trzecia fala pandemii zbiera obfite, smutne żniwo. Codzienna liczba nowych przypadków śmiertelnych nie spada poniżej 400, a nowych zakażeń jest ponad 30 tysięcy. Z ogólnej liczny zgonów ⅔ to śmierć na skutek chorób współistniejących, co w mojej opinii pokazuje jaki jest rzeczywisty stan zdrowia Polaków. Ogólnie zmarło już 50 tyś osób, to populacja jednego niemałego polskiego miasteczka! Dlaczego tak jest? Oczywiście, widać dziś jaskrawo wszystkie wcześniejsze „grzechy” służby zdrowia; odkładane zabiegi, trudności z dostaniem się do lekarzy, brak miejsc w szpitalach… I byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie prywatna służba zdrowia – wbrew głupotom opowiadanym przez Morawieckiego, czy Niedzielskiego.

“What’s Up” od 4 Non Blondes. Obyśmy już niedługo mogli wyjść na świeże powietrze, wziąć głęboki wdech i wykrzyczeć swoje – “Hey! What’s going on?”.

Jednak pewien jestem, że to nie cała prawda. Nie ma w naszym kraju kultury badań profilaktycznych, zwyczajnego zapobiegania chorobom, a moda na zdrowy tryb życia to nowość. Jesteśmy znerwicowani, przepracowani, niepewni przyszłości, uwikłani w spory, mało dbamy o siebie, bo zawsze jest coś do zrobienia. I świetnie jeśli w tym wszystkim znajdujemy odrobinę czasu na bieganie, siłownię, pracę w ogrodzie, hobby – choć i w tym jest zbyt często pierwiastek wyczynowy. Więcej, lepiej, szybciej!

Pokolenia z lat 60-tych, 70-tych, także z początku 80-tych, z epok niedostatku i niedoboru to z jednej strony ludzie bardzo przedsiębiorczy i zorganizowani, ambitni i pracowici, a z drugiej zagonieni i niecierpliwi, nie umiejący odpoczywać, nie potrzebujący – w ich mniemaniu – odpoczynku. Na nas (sam jestem z tej grupy) nie robi wrażenia katar, kaszel, temperatura, choćby 38 st. C. Na osłabienie weźmiemy kilka pigułek, jakiś syrop, czasem coś mocniejszego. I do przodu! Nasze dzieci są już nieco inne. I to ich szczęście, choć czasem ich podejście do życia nas irytuje. To moje przemyślenie.

“Harder, better, faster, stronger” Draft Punk.

Z zaciekawieniem słucham newsów z Hiszpanii, gdzie rząd zdecydował się na eksperyment z 4-dniowym tygodniem pracy. To nie jest pomysł nowy. Tak działają niektóre korporacje na świecie np. Unilever, czy Microsoft. Rozważali to i wracają do pomysłu Brytyjczycy i Niemcy szukając sposobów na ograniczenie bezrobocia i podźwignięcie gospodarki po pandemii. Czas pracy nie ma bowiem – w opinii wielu fachowców – nic wspólnego z wydajnością. Pamiętam, jakim doniosłym wydarzeniem dla moich rodziców było skrócenie tygodnia pracy do 5 dni. W całości stało się to w roku 1989 r. Nie stało się to od razu, bo już od 1972 zwiększano ilość wolnych sobót, wydłużano, to skracano czas pracy. No i co się stało? Polacy masowo „dorabiali sobie” w soboty. Ech, ta nasza mentalność.

Jest jednak taki współczynnik – istotny w ekonomii – jak wskaźnik szczęścia. Nie kłamię, sprawdźcie w necie. Służy on do badania „dobrostanu” społeczeństw i narodów. Polska jest tutaj na 71 miejscu! Dramat! Wyprzedają nas takie kraje jak Kostaryka, Wietnam, Kolumbia… ale nawet Kuba, Bangladesz, Meksyk, czy Indie. Czy jednak którykolwiek rząd RP tym się przejmuje?

Dla malkontentów Pharell Williams “Happy”. Tak niewiele trzeba…

U nas ważne jest, by krew żywo krążyła w żyłach, a najlepiej gdy ta się burzy. Podgrzewanie atmosfery, kłótnie i wzajemne pretensje – ogólnie ważenie bigosu – to nasza narodowa specjalność. Dlatego nie zdziwiło mnie specjalnie wystąpienie Morawieckiego i późniejsze wypowiedzi Niedzielskiego, czy innych kłótników i pieniaczy z PiS (czy też szerzej z Zjednoczonej Prawicy), gdzie zamiast dążyć do narodowej zgody w obliczu zagrożenia pandemicznego obrzucają ekskrementami poprzedni rząd, a zapominają że sami u władzy są już od 2015 roku!!! W tym czasie uwikłali się w tysiące sporów i beznadziejnych gierek zawłaszczając kolejne pola zamiast budować coś trwałego i zgodnego z wolą Polaków – wszystkich Polaków. Ileż można słuchać tego pier….nia o przeszłości?!

To samo, niestety, trzeba powiedzieć o drugiej stronie, a lista grzechów i kompromitacji PO, czy też KO jest dłuższa niż niejeden papier toaletowy. Treść zaś wygłaszanych przed nich bredni nadaje się właśnie by je na takim papierze wydrukować i użyć… Ostatnie wynurzenia Budki na temat szkolnictwa (wywiad w GW) mnie powaliły. Likwidacja kierunków teologicznych, a zwłaszcza historycznych na studiach to krok do odhumanizowania społeczeństwa. Głupim narodem łatwiej rządzić, wiem, ale panie Budka, bardzo wielu ludzi (również młodych) trzyma w tym kraju właśnie sentyment, duma z historii Polski i z tego kim jesteśmy. Biorąc pod uwagę tylko ekonomię i zimny pragmatyzm, albo choćby współczynnik szczęścia trzeba by stąd wiać jak najszybciej. Choćby do Meksyku!

Once upon a time in Mexico, a jak! I ten Banderas… Ach, Mexico!

I na tym dziś skończę. Mam nadzieję, że post nie za długi. No ale cóż, wylałem znów to, co mnie gryzie. Ciekaw jestem jak dajecie sobie radę z sytuacją – jeśli najdzie was ochota, napiszcie.

Życzę Wam wszystkim – niezależnie, czy się ze mną zgadzacie, czy nie – duuuużo zdrowia, również tego psychicznego. Dbajcie o siebie i budujcie współczynnik szczęścia wszędzie, gdzie możecie!

„Wiosna, ach to ty!”

21. marca 2021

„Wiosna, ach to ty!”– śpiewał Marek Grechuta już 1990 r. W sobotę Wiosna zapukała też do naszych drzwi, choć bardziej z musu niż z chęci. Zaspana jakaś była, w szaliku i maseczce. Czy ją zauważyliście? Wracają bociany, choć wyglądają na zdziwione, bo na dworze wciąż zimno, a gdzieniegdzie spadł śnieg. Zmiany w pogodzie zapowiadają meteorolodzy. Będą pod koniec tego tygodnia. Słyszałem, że ptaki jak czajki, jaskółki i jeżyki w większej liczbie wrócą na przełomie marca i kwietnia. Oby! Pamietajmy jednak, że pierwsza jaskółka wiosny nie czyni. Żurawie widziałem już w locie. Jestem ciekaw, co przyniesie ta słowiańska bogini, zwana też Eostre na wyspach brytyjskich, ta frygijska Kybele, czy nordycka Nanna. Może trochę więcej optymizmu. To potrzebne gdy wirus w natarciu i znów mamy zamknięte galerie handlowe, hotele etc. Przynajmniej do 9 kwietnia kobiety nie kupią więc nowych sukienek, czy bucików. Ja myślę, że niestety będzie to trwało dłużej. Trzeba pogrzebać w szafach wśród ubiegłorocznych kolekcji. Kto zaś ma ogród, czeka na start sezonu jak na szczepienie. Jestem jednym z tych.

A’propos, zaszczepionych w Polsce na razie nieco ponad 5 milionów, jednak problemów ze szczepionkami nie ubywa – to ich brak, lub słyszymy że wywołują powikłania. Gdybym miał możliwość zaszczepić się, choćby preparatem AstraZeneca, zrobiłbym to bez wahania wyręczając w tym malkontentów. Dla uzyskania Cyfrowego Zielonego Certyfikatu – oczywiście i w imię powrotu do NORMALNOŚCI. Ale nie tylko. Dzienna ilość zachorowań nie spada bowiem poniżej 20 tysięcy, a ponad 49 tysięcy osób zmarło od początku pandemii. Za tymi cyframi stoją wielkie dramaty, które widzimy dopiero, gdy śmierć dotyka kogoś z naszych znajomych. Dziś dowiedziałem się o zgonie koleżanki z Gorzowa. Była to młoda, wesoła, zaangażowana w swoją pracę osoba. Bardzo mi przykro z tego powodu, jak wszystkim, którzy ją znali.

Ku pamięci koleżanki z Gorzowa – Grzegorz Turnau “Znów wędrujemy”, bo taką właśnie podróżą jest nasze życie…

Brytyjska odmiana to już 23 wariant wirusa, ale o 70% bardziej zakaźny od pozostałych i bardziej śmiertelny. Zdrówka Wam życzę! Dbajcie o siebie!

Coraz więcej jest jednak kontestujących ograniczenia. Dopada nas zmęczenie sytuacją, co skutkuje właśnie skłonnością do nieposłuszeństwa. Gdy dwa tygodnie temu wybrałem się w góry byłem tego świadkiem. Jednocześnie brak reakcji pracowników ochrony, obsługi na stokach, czy nawet policjantów co najmniej dziwi. Depresja covidowa to już niemal termin medyczny. Macie to?

Anna Jantar “Nic nie może wiecznie trwać” – czy więc pandemia jest ceną za szczęście?

Po roku od ogłoszenia początku pandemii, uderzenie jej trzeciej fali zbiegło się z prezentacją Krajowego Planu Odbudowy. Konsultacje społeczne potrwają do 2 kwietnia, a do przekonsultowania jest 1200 projektów! Tutaj prezentuję coś o KPO z YouTube, obejrzyjcie. Akceptacja KPO przez Komisję Europejską będzie warunkiem skorzystania z unijnej kasy przeznaczonej na przywrócenie funkcjonowania gospodarki po covidowych lock-downach. Na stole leży 57 mld euro dla Polski, o ile Morawiecki et consortes uwiną się do 30 kwietnia. To data ostateczna. Zamiast gotowości na koniec 2020 (co było w założeniu), mają już spore opóźnienie. Plan krytykują środowiska biznesowe z Rady Przedsiębiorczości, a także OPZZ. Do tego oczywiście pozostaje kwestia praworządności, co do poszanowania której w naszym kraju mają wątpliwości eurobiurokraci. Nie rozumiem o co się czepiają…

“Wciąż się czepiasz…” – Kowall. Uczciwy rap.

Jednak Krajowy Plan Odbudowy to dopiero wstęp do tajemniczego Nowego Ładu, o którym mówi Morawiecki, jako o kontrakcie społecznym. Ma dotyczyć reformy służby zdrowia, realizacji idei “uczciwa praca-godna płaca”, rozwoju gospodarczego, polityki rodzinnej i mieszkaniowej, budowania patriotyzmu, wspieraniu przyjaznego szkolnictwa i kultury, poprawy klimatu przez produkcję czystej energii, cybernetyzacji Polski, a także wspieraniu seniorów – cud, miód i orzeszki, jak mawia jeden z moich kolegów. Piękne hasła. Już takie słyszałem. Do zemdlenia. Władycy z PiS mają tendencję do rysowania grubych kresek, odcinania się od przeszłości i tworzenia wciąż wszystkiego na nowo. Z coraz gorszym skutkiem. Kaczyński najchętniej cofnąłby się do pierwszego dnia stworzenia i poprawił Boga, bo ten wszak też wiele rzeczy spierniczył, choć może i miał dobre intencje…

Ogłoszenie NŁ miało być 20 marca, ale pandemia zaskoczyła rząd jak zima drogowców. Może to i lepiej, bo te idee rodem z Nowogrodzkiej zwykle działają jak bigos zapity maślanką. Kto lubi, jego sprawa. Poczekajmy do Wielkanocy.

Tymczasem karierę robi Daniel Obajtek. To, po Szumowskim i Ziobrze, kolejny mój idol. Gość nieźle urządził nie tylko siebie, ale i rodzinę oraz znajomych. Działa z godnym podziwu rozmachem; pensjonaty w Łebie, apartamenty w Warszawie, domy z basenami w Małopolsce, ziemia na Mazurach… – wszystko kupione okazyjnie. Podziwiają go koledzy z PiS i sam prezes, dla którego jest „nadzieją, dla Polski” i „ma coś takiego, co daje Pan Bóg”. Jak więc może dziwić, że został Człowiekiem Wolności 2020? Cóż, w tym względzie zgadzam się z prezesem. Obajtek wielki jest! Coś o nim w wywiadzie “Wprost”zamieszczam tutaj. Warto obejrzeć. Zdecydowanie.

“Wszystko czego dziś chcę” – Bródka & A_GIM z filmu “Rojst” (w oryginale kawałek śpiewany przez Izabelę Trojanowską_ niech wystarczy za komentarz.

Nic tak szybko i tak skutecznie nie zmieni nas w społeczeństwo internetowe jak obecna sytuacja. Czy wiecie, że w 2020 wartość obrotu w sieci w Polsce wzrosła o 26% r/r i przekroczyła 61 mld zł, stanowiąc ok. 11% całego rynku detalicznego? Tak, tak. Przewidywania są takie, że wartość obrotu w handlu w sieci będzie wzrastała dwucyfrowo w najbliższych latach. Sieci handlowe inwestują w ten kanał sprzedaży potężne sumy, a jednocześnie w miastach ograniczane są możliwości reklamowe na nośnikach tradycyjnych. Mi się to podoba. Niestety spada dostępność towarów przez braki surowców. Wg. Business Insider jest to główny powód wzrostu cen, a te rosną jak szalone! Będzie tylko gorzej. Jeśli więc chcecie kupić sobie np. coś z AGD nie czekajcie. Podobnie z artykułami ogrodniczymi, elektronarzędziami…

Uff… rozpisałem się, ale już od kilku tygodni nie wydusiłem z siebie ani słowa. Tęskniliście? Bo ja za Wami tak. Zmiany, zmiany, no i związany z tym brak czasu – oto powody. Jednocześnie pozdrawiam gorrrrąco wszystkich, z którymi musiałem się pożegnać w lutym i jeszcze w marcu. Macie w moim sercu stałe miejsce!

Wam dedykuję piosenkę Mrozu “Jak nie my to kto”. A o co chodzi, dobrze wiecie.

Pozdrawiam też tych, z którymi życie zawodowe mnie dziś łączy.

Wszystkim życzę dużo zdrowia!

Pornografia i zamęt w „psiarni”, niemiecka szczodrość i tłumy w Zakopanem.

14. lutego 2021

Larry Flynt zmarł 10.02.2021. Od 1978 był sparaliżowany po postrzale. Przeszedł też udar mózgu i miał zdiagnozowaną afektywną chorobę dwubiegunową. W 1996 r powstał film M.Formana o nim, gdzie zagrał rolę sędziego – przeciwnika pornografii.

Ostatni tydzień zdominowała dyskusja o wolności mediów i nowym haraczu ograniczającym ich działalność, o czym piszę w drugiej części tekstu, jednak na początek o wydarzeniu, które być może wam umknęło. A może i nie…

W ubiegłym tygodniu zmarł Lary C. Flynt, właściciel klubów ze striptizem w USA, założyciel i wydawca pisma „Hustler”, skandalista, ale też kandydat na gubernatora Kaliforni w 2003. Tak więc Lary dołączył w zaświatach do Hugh Hefnera zmarłego w 2017 r. założyciela i wydawcy konkurencyjnego „Playboya”. Oba pisma, nazywane „świerszczykami” budowały moją wrażliwość na uroki płci żeńskiej, choć dostęp do nich był w latach 80-tych mega trudny, a pojedyncze posiadane egzemplarze ukrywałem przed rodzicami jak przed inkwizycją. W porównaniu do tego, co dziś mogą znaleźć młodzi ludzie w sieci, było to grzeczne soft-core. Czasy się zmieniły. Nie na lepsze, o nie! Tak myślę. Czy wobec tego należy spodziewać się u młodego pokolenia zachowań agresywnych, zepsucia moralnego, czy raczej zobojętnienia? Stawiam na to ostatnie. Zachód ma za sobą rewolucję seksualną lat 60-tych, a jej pokłosie opisuje Michael Houellewebecq – którego powieści chłonę właśnie z atencją. Polecam!

“Porn Star Dancing” od My Darkes Days – dobra muza, polecam!

Cytując SJP; pornografia to pisma, druki, filmy etc. wykonywane i rozpowszechniane w celu wywołania u odbiorców podniecenia seksualnego. Nie są nią dzieła sztuki. Czy jednak definicja opisuje ściśle, to czym jest pornografia? I gdzie jest granica między sztuką, prowokacją artystyczną i pornografią? Kiedy Grecy i Rzymianie tworzyli i oglądali rzeźby nagich herosów nie zastanawiali się nad problemem (pomimo, że były w przestrzeni publicznej), podziwiali piękno ludzkiego ciała zamiast zżymać się na ich obsceniczność, ale już chrześcijan w wiekach średnich te dzieła gorszyły, jak i każda nagość. W odrodzeniu i baroku znów widać powrót do nagiego ciała. Obecnie zarówno malarstwo jak i fotografia, a także film i teatr przesycone są erotyzmem graniczącym z pornografią. Odpowiedzialność twórców w tym temacie opisuje art. 202 KK. Nie można nikogo zmuszać do oglądania takich dzieł np. przez publikowanie ich w przestrzeni publicznej. Starczy jednak, że będą prezentowane w galeriach, gdzie dostęp jest ograniczony, a w przypadku www konieczna jest informacja o treści portalu, czy bloga. Zaintersowanych odsyłam do treści przepisu. Sztuka generalnie ma poruszać, zachwycać bądź wstrząsać, a nie jedynie podniecać. I tak to zostawmy.

O pornografii jako ścieżce do sukcesu w piosence Red Hot Chili Peppers “Californication”.

Ale czy np. polityka podniecająca niezdrowo niektórych (głównie polityków właśnie) jest rodzajem pornografii? To pytanie retoryczne. Ja jednak widzę perwersyjną radość u wielu posłów, zwłaszcza PiS (ale i nie tylko), upojonych możliwościami narzucania swojego – jedynie słusznego – punktu widzenia, ograniczania praw i swobód obywatelskich, często wbrew obowiązującemu prawu lub z jego ominięciem. Jak bowiem nazwać działania wobec strajkujących kobiet, czy przedsiębiorców, a także zawłaszczanie TK, czy całego sądownictwa etc.? Ostatnie działania przeciw mediom mają zaś za zadanie uciszenie głosów sprzeciwu i krytyki, gdy 63% badanych przez Kantar źle ocenia zarówno pracę premiera, jak i rządu. Protest w tej sprawie, jaki odbył się w minioną środę obserwowaliśmy wszyscy. A w TVP można było się dowiedzieć, że koncerny medialne niszczą Polskę i nie chcą się podzielić zyskami z Polakami. Bij Żyda, Niemca i masona! To gra o 800 mln zł na tak zwany „fundusz celowy” – czyli jakiś społecznie akceptowalny cel, na który te pieniądze mogłyby pójść… Czyli na nowe wyborcze przekupstwo (casus Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, z którego kasa poszła na 13 i 14 emeryturę, a Fundusz Sprawiedliwości służy Ziobrze na „drobne wydatki”). W kolejce po pieniążki stoi też Rydzyk z jego programem „promowania dziedzictwa narodowego, polskiego dorobku kulturalnego i sportowego”. W uzasadnieniu daniny nie usłyszałem nic poza propagandą, bredniami o składce solidarnościowej na walkę z pandemią z którą rząd sobie nie radzi, rzekomą obroną wartości patriotycznych, racją stanu i napuszczaniem nas na zły zachód. Chciałbym, bo może i bym się przekonał. Znacjonalizowane media otrzymają zaś wsparcie, jak co roku 2 mld zł. Tak Kaczyński śni swój sen o Węgrzech nad Wisłą… Połapał się już w tym Gowin i powoli połapią się i inni, bo w mediach Kaczyńskiego nie będzie dla nich miejsca! Zamęt w „psiarni”. Jedni mówią, że działania Gowina to bomba, która ma naruszyć ZP z inspiracji KO, ale ja myślę, że to raczej „przedstawienie” inspirowane przez samego Kaczyńskiego. Czy jednak ten zamęt ma przykryć podatek medialny, czy odwrotnie? Pogubiłem się. Porno i duszno… Mimo zimy.

Tymczasem u Hołowni święto, bo wg sondaży Social Changes jego Polska 2050 ma już poparcie 23% respondentów, a CBOS wskazuje 19%. Nieco mniej, ale i tak to druga siła w Polsce! Każdy ma swój sondaż, można by powiedzieć, a do wyborów daleko. Czy to jednak światełko w tunelu? I czy to światełko, to nie nadjeżdżający pociąg?!

Z innej beczki; coś o Nord Stream 2, bo to ciekawa historia.

W poprzednich tekstach pisałem o sympatiach niemiecko – rosyjskich, w obliczu których niewiele znaczą putinowskie rozgrywki z Nawalnym, czy jakieś tam tysiące więźniów politycznych na Syberii. Niemcy proponowali USA umowę, w ramach której kupią od amerykanów skroplony gaz za miliard Euro, w zamian za rezygnację z sankcji nałożonych na firmy budujące Nord Stream 2. Fajnie? Ale jeszcze ciekawiej robi się, gdy Niemcy (prezydent Steinmeier) mówią o tym, że mają moralny obowiązek współpracowania z Rosją, aby wynagrodzić im straty z II wojny światowej. Grubo! Abstrahując od strat Polski (ok. 850 mld dolarów), w międzyczasie pozmieniały się granice i Rosja dzisiejsza to nie ZSRR z 1945 r. Dziś jest już Ukraina, Białoruś i kraje nadbałtyckie, a one nie mają w NS2 biznesu. Uff…

Coś o WW2 – jak to Niemcy Moskwę zdobywali…

Na koniec coś pozytywnego.

U nas poluzowanie obostrzeń. Otwarto sklepy w galeriach, kina, teatry, hotele i dozwolone są zjazdy na stokach narciarskich, a takiej zimy nie było od lat. Powiało optymizmem. W Zakopanem tłumy. Korzystacie? Korzystajcie odpowiedzialnie!

Tyle na dziś.

Życzę Wam, jak zawsze dużo zdrowia i miłości – wszak dziś Walentynki. Tak więc pomimo mrozów i śniegu mi jest wciąż gorąco! 

A na pożegnanie coś klasycznego, czyli David Bowie “Velentine’s Day”.

O zbawcach z PO i marzeniach Prawicy, o polskich elektrowniach atomowych i sojuszach z Francją. Pożegnanie z Krzysztofem Kowalewskim. A na koniec Sasinator… Zapraszam.

07. lutego 2021

Sasinator – uniwersalny przelicznik do wszystkiego 🙂

Stało się, zbawcy narodu osiodłali konie i przytoczyli szabelki do boków, a juki gotowe mają na łupy! Tyle, że koniki ochwacone, szabelki zardzewiałe, a łupy jakby palcem na wodzie malowane… Ot, typowo to sarmackie „chlaśniem, bo zaśniem”, albo „huzia na Józia!” (przepraszam wszystkich Józefów). O czym mowa? W sobotę miała miejsce odkładana od kilku tygodni konwencja PO. Ja się nie dziwię, ani temu, że odkładana – to dla kolesi z PO typowe, że zawsze są spóźnieni, – ani temu, że jej treść to taki bigos, jak w tytule mojego bloga; odgrzany setny raz, przypalony i nagotowany na tym, co się nawinęło. Smacznego. Nie była też owa konwencja oczekiwana przez nikogo prócz oczywiście panów, tudzież pań z grona „platformersów”. Świat nie wstrzymał oddechu, ani przed, a ni po niej. Bo cóż wymóżdżyli? Ano chcą się jednoczyć w ramach opozycji. Tyle, że nikt prócz nich nie pragnie owego zjednoczenia, a najmniej PSL, Polska 2050 czy Lewica – których logotypy pojawiły się za plecami liderów PO. Chcą oni zmian, bo na nie czas – taka odkrywcza myśl stała się hasłem zlotu. Surmy bojowe zabrzmiały raczej fałszywie, jakby trąbiący zapomnieli jak się dobywa dech z płuc. Trudno się dziwić. Od 2015 roku ćwiczą się raczej w pojękiwaniu i bezładnym pokrzykiwaniu niż w wydobywaniu jakiejś melodii, która byłaby znośna dla uszu. Wyliczyli, że potrzeba 276 głosów, by obalić weto prezydenta i porządzić sobie, jak za dawnych lat. Tyle, że nawet protestujący przeciwko PiS nie chcą już ich rządów. Zbyt dobrze pamiętamy wszyscy ich nieudolność sprzed 6 lat, a na co dzień widzimy ich beznadziejną, porażającą wręcz bierność.

“Rycerzy trzech” w wykonaniu kabaretu “Elita” – warto sobie przypomnieć. Tacy to ci rycerze z PO… Budka, Trzaskowski, Schetyna…

Koledzy Budka i Trzaskowski zebrali więc do kosza wszystkie bolączki obywateli, obiecali zmiany, choć ja nie wiem, na co? No generalnie będzie lepiej. I kasa będzie na wszystko! Dramat! Wydaje się, że sama konwencja to łabędzi śpiew PO. Będą jeszcze wprawdzie dogorywać całe lata, pokazywać się w coraz modniejszych garsonkach i garniturach, ale kogo to jeszcze będzie obchodziło?

Już więcej ciekawych inicjatyw płynie od PSL-u. Nie sympatyzuję z ludowcami, bo w mojej ocenie to kunktatorzy i oportuniści. Z drugiej strony, czy nie na tym polega polityka? Pierwsza celowa inicjatywa Kosiniaka-Kamysza od wyborczej katastrofy, to pozew zbiorowy polskich przedsiębiorców przeciwko rządowi w odpowiedzi na wciąż zablokowaną branżę turystyczną i nie tylko. To działanie, które powinno być podjęte pół roku temu, ale tu właśnie objawia się kunktatorstwo PSL, o którym pisałem. Kosiniak-Kamysz po nieudanych romansach z Kukizem, Hołownia i Prawicą zaczyna grę o swoją kolejną kadencję w sejmie. Co z tego wyniknie, zobaczymy. Natomiast jako rzecznik polskich przedsiębiorców, człowiek z partii ludowo-konserwatywnej, wygląda co najmniej dziwnie. 

“O jak dziwny, dziwny…” Tilt. Stary kawałek, a jakże aktualny…

W kontrze do hasła PO „czas na zmiany”, Prawica mówi o „Nowym, Polskim Ładzie”. Morawiecki chce przygotować gospodarkę do odbicia po pandemii, czym zapewni – jak sądzi – zwycięstwo PiS w wyborach. I nie tylko w tych najbliższych! Zapowiada wsparcie dla gospodarki, rodzin etc. – czyli rozdawnictwo. Nie dziwi więc „opłata od mediów”, czy inne daniny. Jednocześnie ostatnie działania Policji nazywa „wyważonymi”. Hm… – to dziwna strategia. Morawiecki ma sny – jak ten o milionie polskich samochodów elektrycznych, Pracownicze Plany Kapitałowe (w które weszło ok. 30% z zaplanowanych 75% pracowników) i  inne, które prezentował już w zapomnianym „Planie Morawieckiego”. Jego wizjonerstwo ma jednak krótki okres gwarancji…

Tymczasem w walce z pandemią mamy szczepienia dla nauczycieli preparatem AstraZeneca (ograniczone dane o skuteczności, jednak szacunkowo 60%), które mają być zakończone do końca lutego. Tylko ci powyżej 60 roku dostaną szczepionkę Pfizera. Na dziś mamy więc 1,6 mln osób z pierwszą dawką i 450 tyś z dwiema dawkami szczepionki. Czyli jakieś 3% Polaków zaszczepiono, a do odporności populacyjnej trzeba 50-70%. Nieszybko wróci więc „normalność”, oj nieszybko…

Dziś muzycznie jestem z zespołem Tilt, tym razem “Jeszcze będzie przepięknie”. No, będzie, kiedyś będzie.

Pod naciskiem opinii publicznej, od 12 lutego rząd warunkowo luzuje ograniczenia. Hotele będą przyjmować do 50% obłożenia, podobnie – z limitem ilościowym i w reżimie sanitarnym – pójdziemy do kina i do teatru, albo do muzeum. No i otwarte będą stoki narciarskie!

Z innej beczki;

Po klęsce Trumpa w USA i upadku marzeń PiS o sojuszu polsko-amerykańskim (choć J.Biden raczej podtrzyma blokadę dla Nord-Stream 2) panowie z rządu wymyślili sobie, że partnerem strategicznym w Europie będzie dla nas Francja. Jak „sprytny” to plan wie każdy, kto śledzi politykę zagraniczną i obserwuje relacje Paryż-Berlin. To jest podstawowa oś współpracy w Europie i nic się tutaj nie zmieni. Również jako partner przeciwko interesom rosyjskim sojusz z Francją jest jak strzał kulą w płot. Powiązania biznesu francuskiego i rosyjskiego, tak samo zresztą jak niemieckiego i rosyjskiego (i nie mają na to żadnego wpływu okupacja Krymu, łamania praw człowieka, otrucie i uwięzienie Nawalnego etc.), są zbyt ścisłe, aby mogła na tym skorzystać Polska. Francuzi mają przedstawić konkurencyjną do Stanów Zjednoczonych propozycję elektrowni atomowej w Polsce, której uruchomienie jest planowane na 2033. Natomiast na pewno pamiętają, kiedy w 2002 wyrolowaliśmy ich z samolotami odrzutowymi Mirage dla wojska (co w ich ocenie było decyzją polityczną) i zdecydowaliśmy się na F-16, a dalszej kolejności w planie są F-35. Dla nas powinno być zaś nauczką, jak Francja postąpiła z okrętami Mistral budowanymi dla Rosjan (z założenia do walki z krajami NATO!), które po napaści Rosji na Ukrainę trafiły do odbiorcy przez Egipt. Typowa francuska hipokryzja!

Co do elektrowni atomowych, wg założeń „Polityki Energetycznej…”; dokumentu z 2 lutego tego roku, ma finalnie stanąć 6 bloków, w okolicach Kopalina i Żarnowca nad morzem, na północ od Konina i pod Bełchatowem. Boicie się, czy jesteście za? Da to od 25-40 tyś miejsc pracy, w założeniu dla górników, bowiem wygaszenie tej branży planowane jest do 2049 roku. W tym kontekście nie dziwi mnie postawa Ziobry i posłów z Solidarnej Polski, którzy wyłamują się znowu z koalicji rządowej i wetują ustawę. Do ugrania są przecież głosy dzisiejszych górników. A na tę chwilę, w sondażach, partia Ziobry jest poniżej progu wyborczego.

I z 1975 r. piosenka “Atomic” od Blondie, bynajmniej nie o elektrowni.

Pozostaje kwestia, skąd kupować uran, no i gdzie składować wypalone paliwo – może w Estonii? Tematem Polskiej energetyki żywo interesują się Niemcy. Oni najchętniej byliby dla Polski dostawcą energii, tak jak i gazu, samochodów, sprzętu AGD, produktów żywnościowych etc.

I jeszcze o Polskim bałaganie w skrócie;

Z TVP została zwolniona prezenterka pogody, która wystąpiła z serduszkiem WOŚP. Niewiarygodne? Prawdziwe! A WOŚP zebrał 127,5 mln zł! I wciąż zbiera. Brawo!

Policja ściga i przesłuchuje uczestników Strajków Kobiet – to tysiące spraw w Polsce. To się dzieje w demokracji, kochani!  

A organizacja „Ordo Iuris” przekształca się w narzędzie inkwizycji i ściga nauczycieli, pedagogów szkolnych oraz pozostałe osoby, które zapisały się na szkolenia “Szkoła wolna od homofobii i transfobii”. Jeszcze o tej organizacji usłyszymy nieraz!

Nagranie programu Elizy Michalik o Ordo Iuris – posłuchajcie.

Wczoraj zaś usłyszeliśmy o śmierci Krzysztofa Kowalewskiego, którego będę pamiętał głownie z komedii Barei, np. z kultowego “Misia”, ale też z fenomenalnej roli Zagłoby w “Ogniem i mieczem” Hoffmana. Zagrał ogółem w ponad 150 filmach i serialach! Świat będzie bez niego nieco smutniejszy.

I ciekawostka na koniec – „Sasinator”. To taka apka w necie, znajdziecie ją z łatwością, przelicznik każdej wartości na „Sasiny”, czyli równowartości 70 mln; kasy zmarnowanej na druk 27 mln kart do głosowania korespondencyjnego (na czym zarobiła jednak Poczta Polska i ciągle liczy za ich składowanie – kolejny 1 milion zł, a zarobi też na zniszczeniu!). Odległość Ziemii od Słońca to ok 2,14 Sasina w km, etc. 

Polecam!

I życzę miłego tygodnia!