Gorrrrące Towary!

  • czyli kobiety, których osobowość, wdzięk, talent i uroda mnie urzekają…

Znamy powiedzenie; „pokaz mi, co czytasz, a powiem ci, kim jesteś”, (ale o książkach piszę w innej zakładce bloga). Przewrotnie sparafrazowałbym to stwierdzenie; „powiedz mi, jakie kobiety podziwiasz, a powiem ci, kim jesteś”. I w przypadku większości mężczyzn, to się sprawdzi. Chciałbym w tym miejscu wyznać, że dla mnie inteligencja i sposób bycia potrafią być bardziej seksi niż sama uroda. Tę otrzymujemy bowiem jako dar, no i w XXI w. można ją poprawiać niemal dowolnie, zależnie od talentów chirurga plastycznego, albo możliwości programów komputerowych do korekcji zdjęć. Jednak, jeśli rozum i piękno idą w parze, takiemu połączeniu nie sposób się oprzeć. Taki miks należy podziwiać.

Oczywiście lista poniższa jest bardzo subiektywna. Ale o gustach się nie dyskutuje, nieprawdaż?! Jeśli jednak macie swoje typy, dajcie znać, chętnie je umieszczę, szczególnie że do TOP50 brakuje tu jeszcze 20-tu „Gorrrrących Towarów”…

1. Pola Raksa, czyli Apolonia Raksa (ur. 14. kwietnia 1941 r.) – aktorka

This image has an empty alt attribute; its file name is 003CF7C8-5B7F-4656-B55B-02E9CA2F4098.jpeg
To bezwzględnie mój numer 1 na tej liście!

Któż nie pamięta Marusi z kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”?! Przynajmniej dla ludzi z mojego pokolenia to był film obowiązkowy, który z wypiekami na twarzy oglądaliśmy każdego wakacyjnego lata, mniej więcej przez dekadę. Kochałem się, jak bardzo wielu chłopców w tamtym czasie, w jasnowłosej sanitariuszce i szukałem tego spojrzenia, uśmiechu, zarysu twarzy i ust u każdej napotkanej dziewczyny. Skreślone były nie posiadające choćby cienia podobieństwa. Wywarła na kilku pokoleniach młodych chłopców i mężczyzn taki wpływ, że w „Autobiografii” kultowego zespołu Perfect słyszymy „…za jej Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał…” Była niewątpliwą super gwiazdą polskiego kina lat 60-tych i 70-tych i uznawana była za sex-bombę tamtych czasów. Wystąpiła w bardzo wielu kultowych produkcjach, jak choćby „Popioły”, czy „Szatan z siódmej klasy”, ogółem w 46 produkcjach (w tym w 3 serialach). Wywodzi się z terenów dzisiejszej Białorusi, z miasteczka Lid, ale już w 1943 jej rodzina przeniosła się do Leśnicy k. Wrocławia. Grała również w Teatrze Powszechnym w Łodzi i we Współczesnym, oraz w Teatrze Telewizji. Dziś zajmuje się plastyką. Znalazłem na YouTube takie wspomnienie o Poli Raksie, do utworu Skaldów „Piękniejsza od marzenia” – obejrzyjcie.

2. Marilyn Monroe czyli Norma Jeane Mortenson (ur. 1 czerwca 1926 r. – zm. 5. sierpnia 1962) – aktorka, piosenkarka

This image has an empty alt attribute; its file name is 49EB1980-02F5-44F8-ACB7-37ECAC678BFA.jpeg
Kto by nie kojarzył tego zdjęcia?! Kultowe!

Czy znajdzie się ktoś, kto by jej nie znał i nie podziwiał?! Ikona seksu i wzór, którego sposób zachowania, trzepot rzęs, spojrzenie, makijaż, fryzury, czy sposób ubierania naśladowały (i wciąż naśladują!) miliony kobiet na całym świecie. Jej atrybuty to uroda, sex appeal i głos… „Happy birthday mr President” w jej wykonaniu dla J.F.K. brzmi jak westchnienia orgazmu. Urodziła się w Los Angeles, ale jej dzieciństwo nie było szczęśliwe – została przez matkę oddana do rodziny zastępczej. Od 1946 roku pracowała dla 20th Century Fox (a wcześniej w fabryce przy taśmie…), ale potem zmieniała wytwórnie. Trzykrotnie wychodziła za mąż. Ja pamiętam ją głównie z „Niagary”, gdzie pokazała się zawinięta jedynie w ręcznik. W czasach, gdy film był nowością było to bardzo odważne. Oglądałem go chyba około 1986 r. w cyklu „W starym kinie” emitowanym w Polskiej Telewizji, który to kultowy cykl prowadził Stanisław Janicki od 1967-1999 – pamiętacie?

3. Anna Dymna, a w zasadzie Małgorzata Dziadyk (20.07.1951) – aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes fundacji „Mimo Wszystko”.

This image has an empty alt attribute; its file name is anna-dymna-283483-GALLERY_600.jpg
Piękna, powściągliwa, elegancka…

Cokolwiek napisałbym o pani Annie, to za mało bym oddał mój szacunek do niej jako człowieka, bo dzięki jej działalności, poświęceniu i oddaniu się ludziom dziesiątki i tysiące chorych i niepełnosprawnych otrzymało szansę na leczenie i aktywizację. Od 2003 r. prowadzi fundację „Mimo wszystko” na której konto oddaję corocznie 1% podatku. Tutaj wklejam linkę do nagrania promującego fundację. Posłuchajcie! Działalności społecznej poświęciła się jednak już w latach ’90. Pani Anna studia na PWST skończyła w 1973 r. ale już w 1969 zadebiutowała w Teatrze J.Słowackiego w Krakowie. Od tego czasu wystąpiła w 38 sztukach. Od 1971 grała też w filmie. Stworzyła 63 role, z których każdy z nas pamięta ją przynajmniej jako hrabiankę z „Janosika”, Anię Pawlakównę z trylogii o Kargulach i Pawlakach, Barbarę Radziwiłłównę z „Królowej Bony”, czy Nenneke z „Wiedźmina”. Wyróżniona została między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem zasługi i Orderem Uśmiechu. Obdarzona niezwykłą urodą, wdziękiem, charyzmą urzekała na ekranie przez dekady, a dziś z przyjemnością słucha się jej mądrych i wyważonych wypowiedzi.

4. Sandra Bullock czyli Sandra Annette Bullock (26.07.1964) – aktorka

This image has an empty alt attribute; its file name is AB59B250-0501-43B6-B9B0-B80FA219843B.jpeg
Olśniewający uśmiech, dystans do samej siebie i te nogi.

Jeśli chodzi o urodę, jej najsilniejszymi atrybutami są w moim przekonaniu urzekający uśmiech i piękne, choć dość silnie zbudowane nogi. Zadebiutowała w 1987 roku w dreszczowcu „Hangmen”, grała też w filmach sensacyjnych, melodramatach i sf, choć ja wolę jej role w komediach romantycznych. Podziwiam jej dystans; jako jedna z nielicznych odebrała osobiście Złotą Malinę dla najgorszej aktorki w 2009 r. (w sumie otrzymała 2 takie nagrody). W 2010 otrzymała jednak Oscara. W życiu prywatnym nie układało jej się najlepiej. W 2010 roku się rozwiodła. To się nazywa słodko-gorzki smak życia, co? Wychowuje adoptowane, czarnoskóre dziecko. Zobaczcie ją w trailerze „The Heat”.

5. Elaine Kudo – tancerka

Wdzięk i maestria…

W moim zestawieniu oczywiście muszą się znaleźć tancerki! Pierwsza z nich to Elaine Kudo, która olśniła mnie wdziękiem, perfekcją ruchu i urodą w „Sinatra Suite” (tutaj linka do tego nagrania – polecam!), gdzie zatańczyła z Michaiłem Barysznikowem. Studiowałem ten duet figura po figurze, starając się odtworzyć na sali elementy partnerowań. Elaine urodziła się w Koizumi w Japonii, ale naukę tańca zaczęła w Metropolitan Opera Ballet School w USA, a następnie przez sześć lat ćwiczyła w School of American Ballet. Tańczyła w American Ballet Theatre (gdzie od 1981 roku była solistką), w Dennis Wayne’s Dancers oraz z Tharp Dance Co. and Baryshnikov & Co. oraz w The Jersey Ballet Company and The American Repertory Ballet Co. W 1997 rozpoczęła pracę jako choreograf, oraz jako nauczyciel tańca w American Ballet Theatre, a później w Theatre Arts Dance America w New Jersey. Fascynująca kobieta, nieprawdaż? A tak niewiele można się o niej dowiedzieć w necie – jak choćby data urodzenia i szczegółowy opis kariery. Jedyną notę biograficzną i to bardzo pobieżną znalazłem na stronie American Ballet Theatre. Jeśli znajdziecie coś więcej, podrzućcie!

6. Sophia Loren, albo Sofia Villani Scicolone (20.09.1934) – aktorka

This image has an empty alt attribute; its file name is SophiaLoren.jpg
Nieprzemijalna uroda, którą podziwiają kolejne pokolenia.

Włoszka z pochodzenia i z urodą, jaką określiłbym mianem „typowo włoskiej”. Mając 15 lat wygrała konkurs piękności „Królowa Morza”. W filmie zadebiutowała w 1949 r. ale jej kariera zaczęła się od wyjazdu do Hollywood w 1958 r., gdzie dwa lata później otrzymała Oscara za rolę w filmie „Matka i córka” w reżyserii Vittorio de Sica (który był jej mężem). W 1991 r. otrzymała powtórnie tę nagrodę za całokształt twórczości. Zjawiskowo piękna, nie tylko w młodości. Zagrała niemal w 100 filmach! W tym niewolnicę Ligię w „Quo Vadis” (1951 r.), ale to jedyny Polski akcent w jej karierze. Przez długie lata byłem pod wpływem jej sex appealu. Obejrzyjcie ją przy dźwiękach „Mambo Italiano”!

7. Grażyna Torbicka (ur. 24. maja 1954 r.) – dziennikarka, prezenterka, znawczyni kina…

This image has an empty alt attribute; its file name is 350A3893-4F77-49A8-B21E-495089BA0B25-683x1024.jpeg
Uroda, inteligencja, wdzięk, to atrybuty pani Grażyny.

Pani Grażyna pochodzi z Pszczyny na Śląsku i jak Pszczyna jest perłą Górnego Śląska (ponoć), tak i pani Grażyna jest perłą pośród polskich dziennikarek (zdecydowanie)! Zadebiutowała w TVP w ’85 r. Wielokrotnie była konferansjerką na festiwalach piosenki w Sopocie. Prowadziła program „Kocham Kino” w TVP2 (gdy jeszcze warto było włączyć ten kanał). Pracowała też w TVN, a dziś usłyszeć ją można w Radio Zet, no i zobaczyć na festiwalach filmowych. Ma nieprzemijającą urodę, szlachetną, z którą się nie obnosi. Jest seksownie inteligentna, a jej głos po prostu urzeka. To prawdziwa dama. Wystąpiła w epizodach, w kilku filmach. 7-krotnie otrzymywała „Wiktora” jako osobowość telewizyjna, no i masę innych nagród. I jak tu nie polubić kina? Zdjęcie z festiwalu w Cannes z 2017 r. I właśnie z tego festiwalu wywiad z panią Grażyną.

8. Ewa Wachowicz (19.10.1970) – Miss Polonia 1992, III vice Miss World i w 1993 r. Miss World University, a poza tym producentka, dziennikarka, prezenterka…

„Panu premierowi się nie odmawia…” – a jakże!

Cudze chwalicie, swego nie znacie, jak mawia przysłowie. W tym zestawieniu jest wiele pięknych, twórczych i zaangażowanych Polek, jednak i dla pani Ewy trzeba niewątpliwie tu znaleźć miejsce, bo poza Anetą Kręglicką (także na liście) żadna z naszych piękności nie zdobyła tylu tytułów, a Ewa Wachowicz poza urodą zabłysła także jako rzecznik prasowa i osobowość medialna. Imponujące. Umieszczam jej profil w zestawieniu z dedykacją dla mojego kolegi Roberta K. który mi o tym przypomniał. Ewa Wachowicz jest kobietą naszego pokolenia, wychowaną na wsi (w Klęczanach), która „żadnej pracy się nie boi”, bo była nawet sprzedawczynią na bazarach – uwierzycie?! Nie dziwię się natomiast wcale, że w 1992 wybrano ją „najmilszą studentką Krakowa”. W tym samym roku zdobyła tytuł najpiękniejszej Polki. W 1994 za słynne „panu premierowi się nie odmawia” dostała nagrodę Srebrne Usta. A do dziś można ja zobaczyć w programach kulinarnych. Oj, pogotowałoby się z panią Ewą, co?!

9. Charlize Theron (07.08.1975) – aktorka

This image has an empty alt attribute; its file name is 22D798F6-664C-475D-B4E1-BC98DF888700-822x1024.jpeg
Niby zwiewna i delikatna, ale jednocześnie drapieżna.

No cóż, można powiedzieć, że znów uśmiech i nogi… Urodzona w RPA gwiazda jest zdobywczynią Oscara, Złotego Globu i wielu innych prestiżowych nagród. Ma powalające spojrzenie i niezwykły wdzięk, w dużej mierze doszlifowany w modelingu i w szkole baletowej w NY. Pierwszy raz zagrała w 1996 r. w filmie „Dwa dni z życia doliny”, gdzie pokazała wiele ze swoich „tajemnic”. Do Playboya pozowała jeszcze jako nieznana modelka, a jako gwiazda w roku 1999 r., jednak przy tej okazji wyciekło kilka jej „niegrzecznych” zdjęć z wcześniejszych sesji. Patronuje projektowi wspierania walki z AIDS, poprawy życia kobiet w Afryce i wspiera wiele innych inicjatyw charytatywnych. Popatrzcie na tę piękność w reklamie J’adore; czy nie kupicie swojej dziewczynie tych perfum po takiej zachęcie?

10. Monica Belucci (30.06.1964 r.) modelka, aktorka.

Wybrałem jedno z mniej grzecznych zdjęć Moniki, ale czemu nie?!

Uroda, wdzięk i włoski temperament. Kto by nie pamiętał wcieleń Moniki jako Marii Magdaleny w „Pasji” Mela Gibsona, u boku Merowinga w „Matrix”, czy jako Lucia Sciarra w „Spectre” – w tym obrazie miała 51 lat, uwierzycie?! Czas nie płynie dla tej kobiety, a jeśli nawet to tylko jej służy. A debiutowała w filmie w 1990, czyli wcale nie tak wcześnie. Jednak duża rolę w produkcji z Hollywood zagrała dopiero w 2000 r. u w „Podejrzany” Stephena Hopkinsa. W 2002 r. zagrała rolę w „Nieodwracalne” Gaspara Noe, który to film przeznaczony był dla widzów powyżej 21 roku życia! Powodem była mocna scena gwałtu. Ogółem zagrała dot w ok. 60 filmach. Jako modelka związana jest z marką Dolce & Gabbana. Ten wpis dedykuję Darkowi K. A tutaj ciekawy film pokazujący kilka wcieleń Moniki Belucci, a wszystko do znanej melodii „Ti Amo”.

11. Kayah, czyli Katarzyna Magda Rooijens (ur. 5.11.1967 r.) wokalistka, autorka tekstów, producentka muzyczna, prezenterka radiowa i osobowość telewizyjna.

This image has an empty alt attribute; its file name is 86EA2F39-73BE-457B-B744-C6793E634042-820x1024.jpeg
Ufff, bywa gorrrrąca ta Kayah!

Pani Katarzyna jest również założycielką wytwórni płytowej Kayax (to się nazywa, wziąć sprawy w swoje ręce!), gdzie promuje młodych artystów. Debiutowała fonograficznie w 1988 singlem „Córeczko”, za który otrzymała nagrodę specjalną Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Następnie wydała pierwszy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah. Potem wydała jeszcze 10 innych płyt. Wielokrotnie znajdowała się na liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” magazynu „Forbes Polska”. Prowadzi czynnie działalność charytatywną i społeczną, została ambasadorką Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF). Angażowała się w działania na rzecz prawa do aborcji i uczestniczyła w demonstracjach KOD, współpracowała z Komitetem Ochrony Praw Dziecka etc. Ma mocny głos o ciepłej bluesowej barwie, którą lubię. Prywatnie wspomnę też o jej niecodziennej, trochę demonicznej, oryginalnej urodzie, która niezmiennie robi na mnie wrażenie, gdzie znakiem wyróżnialnym są jej kruczoczarne włosy i długie, bardzo zgrabne nogi. Do niskich nie należy, bo mierzy 175 cm, a do tego szpilki… Jest moc! Zresztą zobaczcie ją w klipie „Supermenka”…

12. Maria Skłodowska-Curie (ur. 7.listopada 1867r., zm. 4.lipca 1934 r.) – polsko-francuska naukowiec, fizyk, chemik, dwukrotna laureatka nagrody Nobla.

Dziwi Was ten wybór? W moim rankingu jednakże nie chodzi tylko o urodę. Takich jest cała masa, a czołowe miejsca zajmują tam dziewczęta o inteligencji dość przeciętnej – choć, owszem, bywają wyjątki. Zanim o Marii, podzielę się refleksją; to niezwykle żenujące i dość smutne, że gwiazdami, ikonami pop-kultury, mass mediów, tabloidów w naszym świecie XXI wieku zostają np. muzycy, aktorzy, czy (co jest już zupełnie poza moim obszarem zrozumienia) bloggerzy. Na koncerty gwiazd estrady przychodzą dziesiątki tysięcy fanów, filmową fikcją upajają się miliony, a gdzie miejsce dla osób które naprawdę zmieniają świat? Dlaczego na koszulkach nie nosimy wizerunków Tesli, braci Wright, Edisona czy naszego rodzimego Religi?! Maria Skłodowska-Curie jest jednak ikoną nieprzemijającego szyku, odwagi, wiedzy i poświęcenia. Urodziła się w Warszawie, a umarła w Passy (Górna Sabaudia we Francji), dożywszy 67 lat i spoczęła w paryskim Panteonie. Studiowała na Sorbonie, gdyż w Polsce w XIX w. kobiety nie były dopuszczane do edukacji wyższej. Ileż to musiało ją kosztować odwagi! Wystarczy wyobrazić sobie te głosy oburzenia i sprzeciwu konserwatystów tamtego czasu. Pewnie nie jeden raz odsądzono ja od czci i wiary. W Polsce nawet dziś minister edukacji P. Czarnek mówiąc o cnotach niewieścich nie wymienia inteligencji i wykształcenia. Co znamienne Maria nigdy nie otrzymała polskiego obywatelstwa, a do Francji wyjechała z paszportem Imperium Rosyjskiego! Mówiła biegle po polsku, rosyjsku, niemiecku, angielsku i francusku. Od 16 roku życia była zdeklarowana ateistką. Wraz z mężem Pierem Curie odkryła promieniotwórczy rad i polon (nazwany tak na część Polski, której obywatelka się czuła). Miała także na koncie kilka burzliwych romansów, jak choćby przedmałżeński z Kazimierzem Żorawskim, który porzucił ją pod wpływem rodziców ze względu na różnice majątkowe, a po śmierci męża z młodszym o 4 lata i żonatym Paulem Langevinem, aż wreszcie w 1921 poślubiła Frederica Joiliot. Innym ciekawym faktem jest, że w 1916 r. jako jednak z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy! I co? Wystarczająco niezwykła kobieta, aby umieścić ją w rankingu? Dla mnie zdecydowanie tak!

13. Carrie Frances Fisher (ur. 21. października 1956 r., zm. 26. grudnia 2016 r.) – aktorka, scenarzystka, pisarka.

Niezapomniana księżniczka Leia (Leia Organa Skywalker) z kultowej serii „Star Wars” w reżyserii G. Lucasa. Córka piosenkarza Eddie Fishera (po rozwodzie męża Elizabeth Taylor) i aktorki Debbie Reynolds (między innymi główna rola w filmie musicalowym „Deszczowa Piosenka”). Miała więc młoda Carrie z kogo czerpać wzorce i na kim się wspierać. Grała więc już od 1972 roku w musicalach na Broadwayu, a już w 1975 zadebiutowała w filmie. I to nie z byle kim, ale u boku Warrena Beatty’ego! Dwa lata później rozpoczęła się jej przygoda z Gwiezdnymi Wojnami. Za debiut książkowy „Pocztówki znad krawędzi” w 1990 r. otrzymała Los Angeles Pen Award, a na podstawie książki powstał film noszący znamiona autobiografii. Cierpiała na chorobę afektywną dwubiegunową (psychoza maniakalno-depresyjna), nadużywała alkoholu i narkotyków. Zmarła po kilku dniach od doznanego ataku serca. W pamięci całego pokolenia Star Wars pozostanie siostrą Luca Skywalkera i dziewczyną Hana Solo! Osobiście pamiętam te kolejki po bilety pod kinem „Pomorzanin” w Bydgoszczy, gdzie czekało się od wczesnego rana, aby usłyszeć „Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…” i ujrzeć bohaterów sagi walczących ze złem uosabianym przez Dartha Vadera.

14. Tina Turner (Anna Mae Bullock) ur. 26. listopada 1939 r. – piosenkarka, autorka tekstów, tancerka, aktorka, producentka, pisarka.

Nie mógłbym pominąć na swojej liście kobiety, której głos płynący z radioodbiorników w niezapomnianej Liście Przebojów „Trójki” w latach 80-tych i 90-tych był jak balsam, albo niczym burza z piorunami, a włosy, nogi i biodra poruszające się na teledyskach lub nagraniach koncertowych hipnotyzowały całe moje pokolenie. Ta ikona rocka nie miała jednak łatwej ścieżki do kariery. Zaczynała w chórach gospel i towarzysząc innym piosenkarzom w chórkach, oraz jako cheerleaderka. Dostrzeżona prze Ike Turnera w roku 1956 r. zaczęła śpiewać w klubach, a także nagrywając kilka dobrych piosenek jak np. „Proud Mary” z 1970 r., za którą otrzymali z Ike nagrodę Grammy. Dopiero jednak wyrwanie się z toksycznego małżeństwa oraz album „Private Dancer” otworzyły jej drogę do prawdziwej wielkości jako solowej gwiazdy rocka. Jako aktorka zadebiutowała w 1975 r. w filmie „Tommy”. Jednak ja pamiętam ją z roli Entity w „Mad Max -Pod Kopułą Gromu”, gdzie tematem muzycznym był jej hit „We don’t need another hero”. W 2009 ogłosiła zakończenie kariery muzycznej. Teledysk „We don’t need…” i kilka innych możecie zobaczyć tutaj. Perełki, prawda?

15. Natasza Urbańska (ur. 17. sierpnia 1977 r.) – wokalistka, tancerka, aktorka musicalowa i filmowa.

Takie wieszanie prania to ja rozumiem…

Jakże mógłbym nie umieścić na tej liście tak uzdolnionej, obdarzonej świetnym głosem, doskonale się ruszającej na scenie, pięknej, a przy tym biznesowo zaangażowanej kobiety jak Natasza! Nie dziwię się, że w 2008 została okrzyknięta przez redakcję „Viva” najpiękniejszą Polką, a jej zdjęcia trafiły we wrześniu 2015 roku do „Playboya”, choć wcześniej rozbierała się też dla „Viva”. Wszystkie jej fotki są jednak erotycznie oszczędne i zmysłowe, zostawiające duże pole do domysłów, a przez to intrygujące i zapadające w pamięć. Janusz Józefowicz – jej mąż – strzeże tego, co najcenniejsze… Jej taneczna gracja wynika z doświadczeń w gimnastyce artystycznej. Mając 14 lat startowała do obsady musicalu „Metro”, ale po przejściu wszystkich szczebli eliminacji nie dostała się tam ze względu na wiek. Dwa lata później zastąpiła Katarzynę Groniec w roli Anki. Ależ determinacja! Od tamtego momentu na stałe związana jest z teatrem „Buffo”. W 2010 r. zagrała w filmie „Bitwa Warszawska”, a rok później wcieliwszy się w postać Poli Negri (również na mojej liście) występowała w spektaklu „Polita”. W 2013 r. jako współwłaścicielka otworzyła dom mody „Muses”. Ciekaw jestem co jeszcze usłyszymy o Nataszy Urbańskiej, wszak ma dopiero 45 lat. A tutaj piosenka z musicalu „Polita” pt. Statek, w wykonaniu Nataszy. Miłego oglądania.

16. Margot Elise Robbie (ur. 2. lipca 1990 r.) – aktorka.

Scena z filmu „Wilk z Wall Street”, odważna, ale jest na co popatrzeć.

Urodzona w Australii piękność, zagrała między innymi w filmie Martina Scorsese „Wilk z Wall Street” z 2013 r. , gdzie jako Naomi Lapaglia – bezkompromisowa „material girl” – stanęła u boku L. DiCaprio. Scena, gdy pojawia się u progu sypialni w samych pończochach jest dla mnie kultowa, podobnie jak przekomarzanie się z Jordanem Belfortem (L. DiCaprio), że nie będzie nosiła majteczek… Jeśli nie oglądaliście, zobaczcie koniecznie! Jej kariera aktorska zaczęła się jednak już w 2008 r. od ról w serialach mało znanych polskim widzom, prócz może „Sąsiadów”. W roku 2015 zagrała też z Willem Smithem w „Focus”, a w 2016 jako Harley Quinn, kochanka Jockera wystąpiła w filmie „Legion samobójców”, który zarobił 745 mln dolarów, a tę samą komiksową postać zagrała też w 2020 w obrazie „Ptaki nocy”. W roku 2019 pokazała się w „Pewnego razu w… Hollywood”. Ogółem ma na koncie 25 ról, co jest niezłym dorobkiem jak na jej wiek. Mnie urzeka jej uśmiech, no i oczywiście nogi…

Coś niecoś o Margot znajdziecie w tym materiale.

17. Kim Basinger a w zasadzie Kamila Ann Basinger (ur.8.grudnia 1953 r.)

Zmysłowe spojrzenie Kim zniewala…

Jej matka była baletnicą, modelką ale też sportsmenką, a ojciec muzykiem jazzowym. Cóż może wyjść z takiego związku – oczywiście artystka. W dzieciństwie Kamila Ann była jednak bardzo nieśmiała i nic nie wskazywało, że może zabłysnąć na srebrnym ekranie. Przymuszona przez rodziców brała lekcje tańca, uprawiała gimnastykę i pływanie. Miała jednak talent wokalny i jako wokalistka właśnie pokazała się po raz pierwszy w klubach Manhattanu. Jako 16-latka była miss stanu Georgia i tak zaczęła się jej kariera jako modelki, a pracowała między innymi dla Maybelline. Z wybiegu, gdzie w wieku 20 lat kasowała już niezłe pieniądze, trafiła na plan zdjęciowy w LA, gdzie zagrała w „Aniołkach Charliego” Aarona Spellinga, który to serial bił rekordy oglądalności w połowie lat 70-tych, a obecny był też w naszej TV, choć nieco później. Wystąpiła u boku Seana Connery’ego w opowieści o Agencie 007 – „Nigdy nie mów nigdy „, a potem już poszło. Zagrała w niemal 60-ciu produkcjach. Zdobyła Oscara za rolę drugoplanową w „Tajemnicach Los Angeles”. W 1983 zabłysła w Playboyu, a warunki po temu miała świetne. W 1997 wraz z Prince’em nagrała album „Hollywood Affair”. To się nazywa wszechstronność! Ja pamietam ją najbardziej z filmu „9 i pół tygodnia”, gdzie grała u boku Mickeya Rourke, a scena seksu w deszczu na schodach sutereny jest w moje ocenie kultowa – zobaczcie zresztą impresję do muzyki Eurythmics…

18. Cindy Crawford (ur. 20. lutego 1966 r.) – supermodelka, aktorka

Pieprzyk nad górną wargą jest znakiem rozpoznawczym C.C.

W 1995 r. była najbogatszą modelką świata wg. Forbes, a w czasie swojej kariery pokazywana była wielokrotnie na okładkach wszystkich najpopularniejszych pism o modzie, jak choćby Cosmopolitan, People, czy Vogue. Zaangażowana jest w walkę z białaczką u dzieci, a to głównie z powodu śmierci na tę chorobę jej brata. W wieku 17 lat, po wygraniu konkursu „Look of the Year” podpisała kontrakt z Elite w Chicago. Reklamowała takie marki jak  Dolce & Gabbana, Ralph Lauren, Calvin Klein, Versace, Chanel, Valentino, Christian Dior etc. Imponujące, prawda? Ja jednak pamiętam ją głównie z teledysku Georga Michaela „Freedom” i w zasadzie z tej przyczyny umieściłem ją na mojej liście „Gorrrrących Towarów!”. Jest niewątpliwą ozdobą tego video, chociaż Christy Turlington i Linda Evangelista są także niczego sobie… Pamietam, że jako nastolatek oglądałem ten teledysk z wypiekami. I nie mogę nie zamieścić go w tym linku. Zobaczcie sami.

19. Sharon Stone (ur. 10. marca 1958 r.) – aktorka, modelka, producentka filmowa.

Sharon Stone w scenie z filmu „Nagi instynkt”.

Któż nie pamięta kultowej sceny przesłuchania z thrillera erotycznego „Nagi instynkt” z 1992 r. w reżyserii P. Verhoevena?! Nikt przed Sharon i po niej nie wzbudził tylu kontrowersji zwykłym (zdawało by się) przełożeniem nóg, choć to nogi niezwykłe. Miała na sobie majtki, czy nie?! Oto jest pytanie. I cóż z tego, że ma wybitny IQ 154, kiedy uwaga wszystkich skupiona jest na jej oczach, ustach i ciele. W odróżnieniu od wielu gwiazdeczek, które poświeciły edukację dla kariery Sharon Stone skończyła literaturoznawstwo, a do tego architekturę nowożytną. Imponujące! Niestety jej życie zawodowe, jak i prywatne nie było usłane różami. Karierę zaczynała jako modelka, ale aktorsko nie spełniała się długo. Grała role epizodyczne aż do roku 1985, gdy wystapiła w „Kopalnie króla Salomona” u boku Richarda Chamberlaina. Dalej też było pod górę, bo przegrała kilkukrotnie w staraniach o rolę; z Madonną (do „Dick Tracy”), z Kim Basinger (do „Batmana”), z Glen Close (do „Fatalne zauroczenie”). Dopiero w 1990 r. wystąpiła w jednej z głównych ról w „Pamięć absolutna” z Arnoldem Schwarzeneggerem i od tej roli zaczęła się jej współpraca z reżyserem Paulem Verhoevenem, dla którego zagrała między innymi we wspomnianym „Nagim instynkcie”. Ogółem wystąpiła w niemal 70 filmach. Prywatnie była dwukrotnie zamężna, ale w obu przypadkach skończyło się to rozwodami. Coż, widocznie ani piękno, ani inteligencja szczęścia nie dają… Co więc daje?

20. Margot Fonteyn (ur. 18. maja 1919 r., zm. 21.lutego 1995 r.) – tancerka

Wiedza o wielkich primadonnach, w tym o geniuszu M. Fonteyn, jest konieczna dla każdego miłośnika baletu.

Brytyjka, naprawdę nazywała się Margaret Hookham. Naukę tańca zaczęła w wieku 4 lat w Szanghaju w szkole rosyjskiego nauczyciela George Gonczarowa, aby od 14-tego roku życia kontynuować naukę w Londynie. Zatańczyła w niemal wszystkich klasykach baletowych. Od 1934 związana z The Royal Ballet tańczyła w operze w Covent Garden. W 1962 roku zatańczyła w Royal Ballet „Giselle” wraz z 19 lat młodszym, debiutującym wtedy Rudolfem Nyreyevem (to jeden z moich bogów tańca) – obejrzyjcie tutaj koniecznie!. Ten duet został okrzyknięty sensacją i przeszedł do historii tańca. Była żoną syna prezydenta Panamy, gdzie umarła na raka. Dla miłośników tańca i samej Margot cały film biograficzny tutaj.

21. Coco Chanel, czyli Gabriella Bonheur Chanel (ur. 18. sierpnia 1883, zm. 10. stycznia 1971 r.) – projektantka mody.

Jej nazwisko od ponad 100 lat kojarzone z szykiem, elegancją, z ekskluzywnymi liniami ubrań i cudownymi zapachami oraz… z wysokimi cenami. W jej kolekcje ubierały się najsławniejsze kobiety świata, arystokratki, gwiazdy filmu i muzyki. Stroje z Domu Mody Chanel (kierowanego od 1983 r do 2019 r. przez Karla Lagerfelda) noszą dziś kobiety Hollywood, najbogatsze bizneswoman i celebrytki, ale również te mniej znane, ale równie cudowne kobiety na całym świecie. Perfumy Chanel są zaś tak popularne, że można kupić w niemal każdym polskim mieście. Co jednak spowodowało tę wyjątkowość? Każdy, kto interesuje się modą wie, że choćby tak zwana „mała czarna”, czyli krótka sukienka w kolorze czarnym, jest z pomysłu i jest symbolem Coco Chanel, tak jak fryzura „na pazia”. Jak stała się sławna i bogata? Jej młodość nie była szczęśliwa, bo po śmierci matki i porzuceniu przez ojca w wieku 11 lat trafiła wraz z pięciorgiem rodzeństwa do przytułku prowadzonego przez zakonnice, gdzie życie było surowe. Wyszła stamtąd mając 18 lat, umiejętności szycia i ambicje. Próbowała zarabiać na życie jako piosenkarka i tancerka, a jej kankan ponoć przyprawiał mężczyzn o szybkie bicie serca. Miała wielu kochanków. Żaden jej nie poślubił, nawet Artur Capela, który był miłością jej życia i tę miłość odwzajemniał, lecz ożenił się z lady Dianą Lister Wyndham, która pochodziła z tych samych co on, wysokich kręgów. Rzuciwszy śpiew i taniec postanowiła szyć, a jej bunt przeciw zasadom i męskiej dominacji stał się jej siłą. Jej styl to od tej pory krótkie włosy, koszule i bryczesy. W roku 1915 miała już 3 sklepy. Jej zasługą był pierwszy kostium plażowy, trencze z kieszeniami i torebki na pasku, jak i damskie obszerne swetry. Dopełnieniem sukcesu w projektowaniu ubrań stało się powodzenie perfum Chanel No 5, które zaprojektowane dla Coco przez Ernesta Beaux, od 1924 r. do dziś są klasyką gatunku. Wtedy też jej firma firma „Société des Parfums CHANEL”, zajęła się produkcją oraz sprzedażą perfum i kosmetyków, w tym słynnych pomadek. Sławna i bogata to ona utrzymywała mężczyzn, w których się kochała np. księcia Dymitra Romanowa, Igora Strawińskiego z rodziną, czy diuka Westminsteru, Hugh Richarda Arthura. Była też mecenaską sztuki. W czasie IIWŚ kolaborowała jednak z faszystami, za co została aresztowana i potępiona. Wróciła w 1954 r. w wieku 71 lat na szczyt w wielkim stylu, z nową kolekcja ubrań. Jej despotyzm odstraszył wszystkich bliskich i umarła w wieku 88 lat samotnie. Historia Coco, to bajka o Kopciuszku, lecz bez happy endu…

22. Diane Keaton – Diane Hall (ur. 5. stycznia 194 r.) – aktorka, reżyserka i producentka filmowa.

Moim zdaniem; wzór dla kobiet, jak starzeć się z klasą!

Niewątpliwie jedna z najbardziej seksownych dojrzałych kobiet kina, o urzekającym uśmiechu i z dystansem do przemijania. Zabawna i romantyczna. Zadeklarowana przeciwniczka operacji plastycznych! Laureatka Oscara w 1978 r. za rolę pierwszoplanową w „Annie Hall” w reżyserii Woodiego Allena, który również dostał za ten film Oscara – właśnie za reżyserię. Diane była jeszcze wielokrotnie obsadzana przez Allena w jego filmach. Rozpoczęła karierę aktorską w roku 1956 od „Dziesięcioro przykazań”, ale każdy zapewne kojarzy ją z „Ojca Chrzestnego” jako Kay Adams-Corleone. Zagrała we wszystkich 3 częściach tej gangsterskiej epopei, jednej z moich filmowych TOP EVER! W sumie wystąpiła w ponad 60 produkcjach kinowych. Występowała także w musicalach, począwszy od kultowego „Hair” w 1968 na Broadwayu, a także w sztukach teatralnych. W 1987 zadebiutowała jako reżyser. Głośno było o jej wielu romansach, w tym z dużo młodszym Keanu Reevesem (po wspólnym zagraniu w „Lepiej późno niż później” w 2003 r.), ale pozostała niezameżna. Ma dwoje adoptowanych dzieci. Reklamuje kosmetyki LOreal i zajmuje się obrotem nieruchomościami. Działa na rzecz ochrony zabytków Los Angeles.

23. Angela Isadora (Dora) Duncan (ur.  27. maja 1878, zm. 14. września 1927) – tancerka

Niektórzy twierdzą, że bez niej nie byłoby tańca współczesnego. Ja uważam, że byłby, tyle że wyglądałby inaczej.

Uznawana jest przez wielu znawców za „matkę” tańca współczesnego, łączącego elementy klasyki i autentyzmu, z dużą dawką indywidualnej filozofii (kierunek wykreowany pierwotnie przez Loïe Fuller). Pisano o niej; „lekka jak tchnienie, szybka jak fala, lotna i zwiewna“. Nie występowała w tradycyjnej białej paczce tutu, w baletkach i uczesana przy głowie, ale na wzór greckich bachantek tańczyła boso, z rozpuszczonymi włosami i w tunikach, a nawet w obcisłych trykotach, za co była piętnowana. Fascynację sztuką grecką zawdzięczała matce, która wpajała jej i dwojgu rodzeństwa zamiłowanie do sztuki. Życiu Dory towarzyszyły skandale i dramaty. Niewątpliwie prześladowało ją tragiczne fatum, gdyż jeszcze jako dziecko niemal zginęła w pożarze hotelu, gdzie mieszkała, a potem gdy w 1915 r. zapragnęła wrócić z Europy do Ameryki, w ostatniej chwili zrezygnowała, a statek Lusitania został storpedowany przez niemiecką łódź podwodną grzebiąc 1198 osób. Jej dwoje dzieci zginęło w wypadku samochodowym, gdy auto z nimi utonęło w Sekwanie. Trzecie umarło przy porodzie. Sama zaś Isadora straciła życie na torze wyścigowym, uduszona szalem, który wkręcił się w koła jej auta. Podejrzewana była o związki z innymi kobietami i biseksualizm. Wyznawała wolną miłość na długo przed ruchem hippisowskim. Miała trzech mężów, z których jednym był rosyjski poeta Siergiej Jesienin (sporo od niej młodszy).

24. Katarzyna Małgorzata Figura (ur. 22. marca 1962 r.) – aktorka

Polska Marylin Monroe…

No, jakże mogłoby zabraknąć w moim zestawieniu naszej rodzimej sex bomby lat 80-tych i 90-tych, wszak Katarzyna rozpalała naszą wyobraźnię nastolatków, a na widok jej biustu i nóg wielu z nas niemal wyło do księżyca… Pamiętam je choćby z kultowego „Kingsajz” (1987 r.), gdzie zagrała Alę – córkę krasnoludka, czy z filmu „Autoportret z kochanką” z 1996 r., z komedii „Killer-ów 2-óch”, ale też z wielu innych kreacji. Debiutowała jeszcze jako dziecko w 1973 r. ale prawdziwy rozgłos zapewniła jej rola w „Pociąg do Hollywood” R.Piwowarskiego. Grała ogółem w niemal 80-ciu produkcjach. Promowała linię erotyczną i odbierała sex telefony, a głos ma zmysłowy! Jest również aktorką teatralną. Pracowała miedzy innymi w Teatrze Współczesnym, Teatrze Nowym, Teatrze Dramatycznym i w Teatrze Wybrzeże. pozowała do „Playboya”, czemu trudno się dziwić (z takim ciałem!) i była współwłaścicielką restauracji w Warszawie. O sobie mówiła; „Kiedy stałam się już kobietą i jednocześnie zawodową aktorką, cała moja długa droga polegała na tym, żeby widziano mnie inaczej niż tylko przez pryzmat mojej powierzchowności. Przez długie lata przez tę moją kobiecość odbierano mi prawo nie tylko do posiadania talentu, ale też często intelektu” – doceniam, jednak dla mnie pani Kasia pozostanie ikoną seksu w polskim kinie. I coś z Kasią Figurą do muzyki Depeche Mode (z filmu „Autoportret z kochanką”)

25. Catherine Zeta-Jones (ur. 25.09.1969 r.) aktorka.

Prawda, że to piękna kobieta? zdj. z 2019 r.

Brytyjka z Walii, ale o urodzie dalekiej od angielskiego wzorca. Gra od 14 roku życia, najpierw w teatrach amatorskich, a potem w profesjonalnych produkcjach. Do pracy w teatrze wracała zresztą i później. Karierę filmową zaczęła w 1989 r. w „Baśni tysiąca i jednej nocy” jako Szeherezada, ale dopiero dzięki roli w „Maska Zorro” przy Antonio Banderasie zaczęła być rozpoznawalna, no i sławna. Do tej roli uczyła się szermierki i tanga. W Hollywood zadebiutowała jako caryca Katarzyna Wielka. Oscara dostała za drugoplanową rolę w „Chicago” z 2002 r. Grała ogółem w ok. 35 produkcjach filmowych i w kilku serialach, oraz w paru musicalach. Jest żoną Michaela Douglasa, z którym ma dwójkę dzieci. Podobnie jak w przypadku Moniki Belucci i ten wpis dedykuję Darkowi K. który nakłonił mnie do wbicia Kasi w to zestawienie. Dzięki Darku!

26. Marlene Dietrich, a w zasadzie Marie Magdalene Dietrich (ur. 27. grudnia 1901 r., zm. 6. maja 1992 r.) – aktorka, piosenkarka.

M. Dietrich i jej legendarne nogi…

Zasłynęła z kilku powodów; oczywiście jako gwiazda kina i piękna kobieta, z powodu pierwszej sceny pocałunku lesbijskiego w historii kina, ale również w związku ze swoją postawą przeciwko III Rzeszy. Urodziła się w Niemczech, w samym Berlinie, ale w wyrazie potępienia dla nazizmu zrzekła się w 1939 r. niemieckiego obywatelstwa. W czasie II WŚ była oficerem US Army w stopniu kapitana i przebywała w Europie na linii frontu! Jako aktorka zabłysła po raz pierwszy w filmie „Błękitny Anioł”, który zna każdy prawdziwy miłośnik kina, a piosenka z tego filmu „Falling in love again” stała się standardem, śpiewanym przez kolejne dziesięciolecia w różnych aranżacjach. Miała wtedy 28 lat i doświadczenie z teatru, kabaretu i z rewii. Nominację do Oscara otrzymała za rolę w filmie „Maroko”, ale nagrody nie otrzymała. Grała na skrzypcach i pianinie. Miała liczne romanse zarówno z męzczyznami, jak i z kobietami, o czym napisała w swojej biografii „Jestem po to, by mnie kochać”. Jej nogi, ubezpieczone na kilka milionów dolarów, były znane na całym świecie. W Polsce występowała w 1964 i 1966 r. a znała się dobrze między innymi z polskim kultowym aktorem Zbigniewem Cybulskim. Jej życie było barwne, a osobowość wyjątkowa. W wielu aspektach, choćby wyzwolenia seksualnego i emancypacji, wyprzedziła swoją epokę. Być może w tym zestawieniu powinna być nawet wyżej…

27. Carla Fracci ( ur. 20. sierpnia 1936 r., zm. 27. maja 2021 r.) – tancerka, aktorka, choreograf

Nazywana królową włoskiego tańca i jedną z najwybitniejszych tancerek XX wieku Carla Fracci tańczyła z takimi sławami jak Rudolf Nurejew, czy Michaił Barysznikow, ale klasą była sama dla siebie. Umarła w Mediolanie, tam, gdzie się urodziła. Od 10-tego roku życia uczyła się tańca w Teatro alla Scala w Mediolanie, a już w 1956 r. została solistką w La Scala Theatre i dwa lata później primabaleriną tego teatru. Tańczyła między innymi w Royal Ballet London , Stuttgart Ballet, Royal Swedish Ballet i American Ballet Theatre. Wystąpiła w „Śpiącej królewnie” obok Margot Fonteyn, w „Giselle” obok M.Barysznikowa, w „Romeo i Julia” obok R.Nurejewa. Lista jest bardzo długa. A tutaj w nagraniu z 1971 r. Gracja ruchu i perfekcja wykonania!

28. Julia Fiona Roberts (26. października 1967 r.) – aktorka

This image has an empty alt attribute; its file name is 589532CA-934D-4791-AD7B-987635829022-664x1024.jpeg

Wszyscy znają ją przynajmniej z obrazu „Pretty Woman”, gdzie zagrała prostytutkę u boku Richarda Gere. Kopciuszek, który zmienia się w księżniczkę, to poza romantyczną otoczką dość śmiała wizja. Kobietą Julia jest jednak piękną, bez wątpienia. Laureatka Oscara w roku 2000. Mieszka w NY z mężem i trójką dzieci. Kadry z „Pretty Woman” zostały użyte w piosence Roxette „It must have been love” – zobaczcie.

29. Aneta Kręglicka (23.marca 1965) – modelka, Miss Świata 1989, bizneswoman

This image has an empty alt attribute; its file name is AnetaKręglicka.jpg
Nieczęsto mówi o sobie w mediach. Chroni życie prywatne.

Jedyna Polka, która wybrana została najpiękniejszą kobietą na świecie! To właśnie Aneta Kręglicka. Wyboru w tym konkursie dokonują zarówno widzowie jak i jury, więc jej uroda została doceniona przez społeczność na całym globie. Pochodzi ze Szczecina, gdzie żyła przez 12 lat. W młodości tańczyła w teatrze tańca współczesnego w Gdańsku. Miała więc gdzie zyskać grację ruchu. W 1989 wybrana została Miss Polonia i vice Miss International w Tokio, a potem w Hongkongu… Po wyborze na Miss Świata wyjechała do USA. Po powrocie do Polski w 1991 r. zajęła się biznesem. Nie jest jednak tylko „głupiutką ślicznotką”, bowiem skończyła ekonomię i stosunki międzynarodowe i zrobiła doktorat na SGH, prowadzi własną firmę PR, jest konsultantką biznesową wielu firm. Reprezentuje także markę „Apart”. Tutaj zobaczycie ją właśnie w reklamie biżuterii.

30. Nicole Scherzinger (29. czerwca 1978) – piosenkarka, aktorka

This image has an empty alt attribute; its file name is 4246E633-C4C8-46BF-87F1-7C32F045ABFE_4_5005_c.jpeg

Urodziła się w Honolulu. Jej ojciec jest Filipińczykiem, a matka pochodzi z rodziny ukraińsko-hawajskiej, tak więc ma Nicole sporą domieszkę słowiańskiej krwi. Nie ma na koncie takich osiągnięć jak wcześniej prezentowane panie, ale tym jak się rusza zasługuje na miejsce w moim zestawieniu. Na zdjęciu razem z dziewczynami z Pussycat Dolls. A tutaj w hicie „Jai Ho”.

31. Pola Negri, a właściwie Apolonia Chalupec (ur. 22. grudnia 1896, zm. 1. sierpnia 1987 r.) polska aktorka, gwiazda kina niemego.

Jej odważna gra rozpalała zmysły, a ciało urzekało…

Są w moim zestawieniu kobiety bardzo różne; aktorki, piosenkarki, dziennikarki, tancerki, działaczki, wschodzące gwiazdy, symbole seksu, diamenty o ugruntowanej pozycji, wciąż żyjące i te, których czar i urok mogły podziwiać przeszłe pokolenia. Łączy je mój podziw i siła oddziaływania na wyobraźnię wspólczesnych. Jedną z nich jest niezwykła polka, której geniusz i sława nie ustępowały najwiekszym dzisiejszym gwiazdom Hollywood i że było to wiek temu nie ma tu żadnego znaczenia. Apolonia Chalupec urodziła się w Lipnie pod Dobrzynem, niedaleko Torunia. Jego ojca Słowaka, władze rosyjskie zesłały na Sybir, a Pola przeprowadziła się z matką do Warszawy, gdzie uczyła się gry aktorskiej. Pierwszy raz wystąpiła w Ślubach panieńskich” w teatrze w 1912 r. a dwa lata później, po przechorowaniu gruźlicy wystąpiła w filmie „Niewolnica zmysłów”. Potem były kolejne role. W czasie podróży do Berlina została zatrzymana na granicy przez podporucznika Eugeniusza Dombskiego, aby w tym samym roku wziąć z nim ślub. Niezła historia, co? Nie byli małżeństwem długo. Po rozwodzie z Dombskim kupiła kamienicę w Bydgoszczy przy ul. Zamoyskiego 8. Podejrzewana była o szpiegostwo na rzecz Niemiec. W 1923 r. wyjechała do Hollywood, gdzie poznała Charliego Chaplina, który był jej kochankiem, jak i Rudolph Valentino. Została gwiazdą kina niemego i symbolem seksu! Miłosnikiem jej talentu był Hitler, który wstawił się za nią umożliwiając jej kontynuowanie kariery w Niemczech. Przed wybuchem wojny wróciła do Niemiec i zajęła się biznesem, a jej firma maklerska odnosiła sukcesy, zapewniając jej bogactwo. Zagrała ogółem w 75 produkcjach, choć po udżwiękowieniu kina jej gwiazda przygasła. Zamieszkała ostatecznie w Teksasie. Życiorys niezwykle barwny, choć postać kontrowersyjna, nieprawdaż? Ja pamiętam jej grę z czarno-białych filmów prezentowanych przez S.Janickiego w ramach cyklu „W starym kinie” w latach 80-tych i 90-tych w TVP. Czekałem na ten program z zapartym tchem.

32. Edyta Górniak (ur. 14. listopada 1972 r.) – piosenkarka, aktorka musicalowa, producentka…

This image has an empty alt attribute; its file name is 7028A0FB-9106-4A14-97B3-3C03CFEECE71.jpeg
Gdybyż skupiła się wyłącznie na śpiewaniu…

Pochodząca z Ziębic, obdarzona fantastycznym głosem i zjawiskową urodą o romskiej proweniencji, jako 18-latka wystąpiła na koncercie „Debiuty” w Opolu i zdobywając tam wyróżnienie rozpoczęła swoją drogę do gwiazd. Wspaniale zagrała rolę Anki i śpiewała w kultowym „Metro”, wystawianym również na Broadwayu. Dla mnie „Litania” z tego musicalu, w jej wykonaniu to prawdziwy hit! Gdy startował ten musical miałem 20 lat i byłem przekonany, że taniec jest moim przeznaczeniem, a twórcy i aktorzy „Metro” pokazali, że i w Polsce może powstać coś na miarę marzeń. Łza się w oku kręci… Edyta w ’94 roku zdobyła II miejsce w konkursie „Eurowizja” i jest to największe dotąd osiągnięcie polskiej piosenki w tym konkursie. A zaśpiewała „To nie ja”. Piękne! W sumie wydała 6 albumów i wciąż zachwyca głosem i urodą (choć nieco poprawioną chirurgicznie) do dziś. Niestety, jej wypowiedzi potrafią popsuć wizerunek. Szczególnie opinie dotyczące pandemii Covid. Dramat! Nie trawię jej nadmiernej emocjonalności, w moje ocenie na pokaz… Uderzają braki w edukacji. Cóż… Gdy nie to byłaby w moim rankingu dużo, dużo wyżej. Zdjęcie jest z końcówki lat ’90-tych. Niestety jej obecny wygląd jest w dużej mierze „zasługą” chirurgów plastycznych…

33. Gisele Bŭndchen (ur. 20 lipca 1980 r.) – modelka

This image has an empty alt attribute; its file name is 34629676-BB4B-4410-8248-8C0C2839B445.jpeg
Mówi, że lubi to, co robi teraz, bo i tak nic nie trwa wiecznie.

Zdaniem wielu najpiękniejsza kobieta świata, a na pewno najbogatsza modelka. Tylko w 2016 r. zarobiła 33 mln dolarów! Ciało, bez wątpienia ma obłędne! Pochodzi z Brazylii, choć jej rodzice są Niemcami. Ma jeszcze 6 sióstr, w tym bliźniaczkę. Chciała zostać siatkarką, ale nie nie udało 🙂 Od 1996 r. pracuje i mieszka w NY, a prezentowała np. komputery Apple, jest często „twarzą” takich marek jak Karl Lagerfeld i pojawiała się nieraz na okładkach „Time”, „Vanity Fair”, czy „Forbes”. Ma też za sobą doświadczenia aktorskie i wokalne. Zagrała w „Diabeł ubiera się u Prady” jako Serena i w „New York Taxi” Tima Story. Zobaczcie jak się prezentuje.

34. Agnieszka Włodarczyk (ur. 13. grudnia 1980 r.) – aktorka, piosenkarka, działaczka społeczna.

This image has an empty alt attribute; its file name is 43899315-E482-4A91-909D-3A25D06F8651.jpeg
„Aktorką zostałam przez przypadek, a tak naprawdę od zawsze chciałam być piosenkarką…”

Jej spojrzenie opisywane jest jako miękkie, na wzór Marylin Monroe. Coś w tym jest. Urodziła się w Sławnie opodal Koszalina. W 1994 r. zadebiutowała w musicalu „Metro”, a ’94 wystąpiła w filmie „Sara” między innymi z Bogusiem Lindą. Oj, pokazała tam kawałek pięknego ciała… a miała wtedy 16 lat, co wywołało krytykę dewotów. Otrzymała jednak za tę rolę nagrodę, za najbardziej udany debiut. Związana była ze studiem „Buffo”, gdzie zagrała jeszcze w kilku spektaklach. Były w jej karierze seriale (ogólnie 19), mniej lub bardziej udane role w filmach fiabularnych (9 produkcji) . „Nigdy w życiu”, gdzie zagrała u boku, między innymi, Doroty Stenki i Joanny Brodzik, okazał się kinowym hitem. Nagrała 2 albumy muzyczne i kilka singli. A tutaj w scenie z „Sara”, gdy tańczy tango z Bogusiem Lindą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *