
Rodzajów coachingu jest bardzo wiele i przeglądając strony firm, czy organizacji zajmujących się tym zagadnieniem znajdziecie ich dużo więcej niż te, które opisałem poniżej. Coachowie specjalizują się niekiedy w określonych formach coachingu i procesach o określonej charakterystyce. Jest dużą zaletą coacha, jeśli sam miał do czynienia z określoną branżą, czy obszarem, bo choć nie będzie niczego doradzał, to znając specyfikę lepiej dobierze narzędzia i poprowadzi sesję. Mam jednak wrażenie, że wiele z tego, co dostępne w sieci jest zwyczajnym dzieleniem włosa na czworo, bo każdy proces jest całkowicie indywidualny i dostosowany do potrzeb klienta, a zawsze można do tego znaleźć jakąś mądrą nazwę. Skoncentruję się więc na tym, co mnie zajmuje najbardziej, z czym miałem do czynienia, skąd biorą się moje świadczenia, lub jakie obszary coachingu stanowią przedmiot moich dociekań. W tych zagadnieniach możecie liczyć na moje wsparcie. Zapraszam.
Coaching Biznesowy.
Realizowany jest głównie w przedsiębiorstwach komercyjnych, na zlecenie przełożonych lub działów HR dla pracowników, którzy chcą podnieść swoje kompetencje „miękkie”, pokonać bariery dla lepszego funkcjonowania w grupie, znaleźć rozwiązania dla budowania lepszych relacji w zespołach, lepiej radzić sobie ze spadkami motywacji lub wzmocnić swoją kreatywność. Pomimo tego, że jest on realizowany na zlecenie musi być dobrowolny i oczekiwany, a cele jakie będą realizowane muszą być celami klienta finalnego, czyli coachee. Częstą sytuacją, gdzie wykorzystywany jest coaching biznesowy są procesy zmian w organizacjach, które wzbudzają niepokój i wymagają zrozumienia nowych ról i celów. Również w procesie awansu pionowego, lub rotacji poziomej pracownicy mogą odczuwać duży stres, który będzie objawiał się spadkiem ich wydajności. Wtedy coaching biznesowy jest w stanie pomóc im w szybszym odnalezieniu własnych celów i motywacji. Bardzo zasadne jest przeprowadzenie procesu coachingowego w trudnej sytuacji degradacji, gdy z jakichś względów jest konieczna, a pracownik jest wciąż cenny dla firmy.
Coaching Managerski
Wykorzystywany dla wzmacniania umiejętności przywódczych, odnajdywania rozwiązań w trudnych sytuacjach wynikających z pracy w zespole i z zespołami, w ramach projektów lub na zajmowanych stanowiskach z przypisaną do nich odpowiedzialnością. Ten rodzaj coachingu szczególnie efektywnie wspiera managerów w znajdowaniu rozwiązań w trwających ponadnormatywnie długo sytuacjach kryzysowych, spiętrzenia zadań i długotrwałego stresu. Może być wykorzystany jako przygotowanie do trudnych negocjacji, do wystąpień publicznych i efektywnego przekazywania, lub przyjmowania feedbacku. Często również coaching służy tutaj do znajdowania rozwiązań na lepszy balans pomiędzy pracą, a życiem prywatnym.
Executive Coaching
Skierowany jest do kadry zarządzającej, członków zarządów, właścicieli firm, liderów zespołów projektowych. Najczęstsze sytuacje, gdy coaching jest tu stosowany, to występujący u tej grupy managerów stres wynikający z presji wewnętrznej (tworzenie i nadzór nad realizacją strategii, reorganizacje, polityka personalna, trudne sytuacje) i zewnętrznej (sytuacja rynkowa, współpraca z urzędami i organizacjami, kontrole i audyty zewnętrzne), odpowiedzialność za przedsiębiorstwo, jego wyniki oraz szeroko pojęte relacje z otoczeniem. Wielokierunkowość działań i szerokość perspektywy, jaka jest właściwa osobom w takich rolach powoduje często efekty przemęczenia, zniechęcenia, spadku motywacji, kreatywności lub blokady mentalne, społeczne, co ma ogromne przełożenie na działalność całej organizacji. Coaching jest tutaj rozwiązaniem powodującym poprawę dobrostanu, dającym możliwość otwarcia nowych perspektyw i umożliwiającym zmianę perspektywy konieczną do znajdowania najlepszych rozwiązań.
Coaching Kariery.
Jest on ważny i niezwykle użyteczny w warunkach poszukiwania pracy, chęci zmiany miejsca zatrudnienia, w potrzebie zmiany obszaru aktywności zawodowych, lub kiedy silne jest w nas pragnienie awansu, a jednak nie wiemy, w jaki sposób ten cel zrealizować. Coaching w takich przypadkach koncentruje się na doprecyzowaniu oczekiwanego efektu, odnajdywaniu potencjałów do działania, znajdowaniu obszarów do wzmocnienia, budowania planu krok po kroku i wyznaczaniu sobie realnych zadań, osadzonych w czasie i zgodnych z naszymi przekonaniami. Coaching uzmysławia zagrożenia i zmierza do znalezienia odpowiedzi na nie, a jednocześnie zwraca uwagę na bilans zysków i strat, co może być istotne przy wyborze celu, przy jego modyfikacjach, przy wyznaczeniu ścieżki i zmianach w trakcie realizacji, aby ostateczny efekt był jak najbardziej satysfakcjonujący.
Coaching Personalny
Nakierowany jest na wsparcie klientów indywidualnych w ich rozwoju, nabieraniu przez nich nowych umiejętności (rozwój osobisty), w tym radzenia sobie w trudnych sytuacjach, realizacji przez nich celów w różnych sytuacjach prywatnych, w nowych rolach społecznych (ojca, matki, żony, męża etc.), bądź zawodowych, gdzie istnieje silny związek z życiem prywatnym. Coach jest tutaj osobą towarzyszącą w tworzeniu obiektywnego opisu rzeczywistości, nakreślaniu oczekiwań i stworzeniu mapy działań zmierzających do poprawy obecnej sytuacji, eliminacji ryzyk i barier. W czasie kolejnych sesji coach pomaga w weryfikacji zmian jakie miały miejsce, zrozumieniu trudności i znajdowaniu rozwiązań, aż do założonego finału.
Life Coaching
Dedykowany osobom, które pragną poprawić swój własny dobrostan, poprawić zdrowie lub relacje społeczne, a także wreszcie zrealizować marzenia, jednak nie widzą jak się do tego zabrać. Jeśli więc próbowaliście już wszystkiego, przeczytaliście wiele książek i zdobyliście wiedzę z internetu, a jednak wciąż coś staje na przeszkodzie, gubicie motywację lub za każdym razem coś przesłania wam cel, life coaching jest dla was. Life coaching jest świetną metodą na odnalezienie celów życiowych w ogóle. Wcale nierzadkie są sytuacje, że czujemy chęć zmiany, życie nie jest dla nas satysfakcjonujące, ale nie wiemy dokładnie, co miałoby się zmienić, abyśmy poczuli się szczęśliwi. Kluczowa jest wtedy zmiana perspektywy i spojrzenie na siebie samego oczyma obserwatora. Takiego doświadczenia możecie się spodziewać w procesie life coachingu. To niesamowite, jak inaczej wygląda wtedy rzeczywistość i dużo łatwiej odnaleźć cel i drogę. Polecam.
Jak wspomniałem na wstępie istnieje jeszcze wiele odmian coachingu, w tym grupowy (jest odmianą biznesowego, jednak skierowany do grup pracowników, których łączy ten sam cel, lub chcą wyznaczyć sobie wspólną ścieżkę do jego osiągnięcia). Jest coaching branżowy skoncentrowany na określonej tematyce, coaching sportowy dedykowany zawodnikom i ich trenerom, coaching zdrowia, choć ja porządkuję go jako odmianę life coachingu, korporacyjny i „w czasie pracy”. Popularne są procesy coachingowe dla rodziny i partnerskie. Są coache specjalizujący się w pracy z kobietami, lub mężczyznami i w odpowiednich grupach wiekowych, lub w coachingu dedykowanym np. dla matek w ciąży, lub po porodzie. Słyszałem także o coachingu dla celebrytów. Może kiedyś będzie mi dane pracować z kimś takim. Wtedy wpiszę taką formę w swoje portfolio.
Mam nadzieję, że ta krótka podróż przez różne odmiany coachingu dała wam możliwość zapoznania się z tematyką, a jeśli czytając o którejś z tych form odnaleźliście sytuację, w jakiej obecnie jesteście, a chcielibyście coś zmienić i to się nie udaje, dzwońcie i piszcie! Jestem o dyspozycji.