15.07.2023
Zwykle, gdy pragniemy zrealizować nasze cele, nie myślimy o pomocy z zewnątrz. Nie jesteśmy życiowymi nowicjuszami, z niejednego pieca chleb jedliśmy, mamy wystarczająco doświadczeń i własnej mądrości, abyśmy dali sobie radę. Mam rację?
W sytuacji, gdy nie czujemy się dobrze w swojej skórze, w otoczeniu i z zadaniami, jakie realizujemy, utknęliśmy w miejscu w rozwoju, częściej mówimy o braku czasu, obwiniamy innych, niż zastanawiamy się nad wsparciem by zmienić tę rzeczywistość w przyjazne miejsce. Zbyt szczerze?
Podobnie w biznesie, receptą na dolegliwości pracowników jest program szkoleniowy, wiedzący wszystko mentorzy, czy szefowie przed których doświadczeniem czapki z głów.
Zapobiegliwi szukają informacji w książkach i w internecie, rozpytują znajomych, zapisują się na szkolenia, webinary, dołączają do grup dyskusyjnych. Skuteczne bywa to dla prostych decyzji, buduje wiedzę, która jest zasobem, ale nie opisuje celu i planu działania. To podejście wymaga czasu i rzadko daje odpowiedzi dopasowane do naszej sytuacji. Próbowaliście?
Nastawieni na działanie, podejmują próby. Empiria wymaga maniakalnego uporu i nakładów, by dała efekt. Potrafi też wyrządzić spore szkody. Po pierwszej probie, zakończonej porażką, są kolejne, aż przychodzi rozczarowanie, spadek motywacji i porzucenie celu jako nierealnego, lub wyparcie się go autosugestią; „to dla mnie wcale nie takie ważne”. I może tak jest.
I dobrze jeśli po tym wszystkim przyjdzie refleksja… A może by tak inaczej?
Wiele z osób, zastanawiających się nad wsparciem z zewnątrz, nie ufa, że rozwiązania tkwią w nich samych, a nikt przecież nie wyręczy nas w zarządzaniu własnym życiem!
Gdzie jest więc realna pomoc w przyspieszeniu rozwoju i polepszeniu efektów działania?
Coaching to praca z celem, którego osiągnięcie realizuje się w konkretnym ustalonym czasie, który określa klient i realizuje go we właściwym dla siebie tempie.
Coaching to proces poufny, gdzie wszelkie informacje udzielone przez klienta pozostają jedynie wiadome dla coacha.
Coaching jest dobrowolny i realizuje się tylko jeśli jest z woli i z wyboru klienta. Nawet jeśli jest sponsorowany, nie może być realizowany bez takiej zgody, chęci i utożsamienia się z celem.
Coaching nie jest dyrektywny, ale jest partnerską relacją coacha i klienta.
Podstawą efektywnego procesu jest szczerość, gdzie klient mówi tylko prawdę, a coach opiera się na faktach, nie interpretuje, nie ocenia i nie udziela feedbacku poza parafrazą.
Procesowi towarzyszy pełen szacunek dla poglądów klienta, jego wartości, przekonań, pochodzenia, orientacji i wyznania.
Coaching jest zbudowany na bazie pytań, gdzie każde pytanie jest dobre, ale najważniejsze są te, jakich klient nigdy by sobie nie postawił, wykorzystuje też narzędzia ułatwiające realizację procesu.
Coaching prowadzi do świadomego dokonywania zmian w wyniku realizowanego planu, który klient sam sobie nakreśla.
A co wy o tym myślicie?
Chcecie wiedzieć więcej?